"Brancz" w reż. Juliusza Machulskiego, "Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej" w reż. Grażyny Barszczewskiej i "Rewizor" w reż. Jerzego Stuhra to jesienne premiery Teatru TV. Telewizja Polska pokaże też spektakl "(A)pollonia" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego.
Trzy jesienne premiery Teatru TV zostaną wyemitowane na antenie TVP1. Nowy sezon otworzy 8 września "Brancz". W swojej najnowszej komedii Machulski stara się uchwycić portret współczesnej polskiej rodziny. Spotkanie przy wielkanocnym stole przedstawicieli różnych pokoleń pokaże, że członków rodziny dzieli nie tylko kwestia świątecznego menu, lecz również wizja szczęścia. W sztuce wystąpili m.in. Stanisława Celińska, Anna Seniuk, Gabriela Muskała, Andrzej Zieliński, Cezary Pazura.
6 października widzowie telewizyjnej Jedynki obejrzą wersję telewizyjną "Scen niemalże małżeńskich Stefanii Grodzieńskiej". Barszczewska spektakl nie tylko wyreżyserowała, lecz również zagrała w nim główną rolę. Na scenie towarzyszą jej Grzegorz Damięcki i Andrzej Poniedzielski. Reżyserka - jak mówiła na wtorkowej konferencji prasowej - przypominając twórczość Grodzieńskiej, polskiej pisarki i satyryczki, chciała nawiązać do najlepszych tradycji kabaretu literackiego.
Wydarzeniem będzie premiera "Rewizora" Nikołaja Gogola. Jerzy Stuhr - reżyser i odtwórca głównej roli - postanowił uwspółcześnić gogolowski dramat i osadzić jego akcję w polskim prowincjonalnym miasteczku. Jak mówił, najtrudniejsze było zachowanie równowagi pomiędzy śmiechem a grozą. "Przypominam sobie scenę, kiedy bohaterowie namawiają się, czy dać łapówkę, czy nie. Wtedy jeden z nich mówi: +Panowie, w praworządnym kraju to się załatwia w cztery oczy+. To mnie bardzo śmieszyło, ale jednocześnie pilnowałem, żeby mnie straszyło. Chciałem zachować balans gogolowski, żeby śmiech obrazował grozę. Tego pilnowałem" - podkreślił Stuhr. Premiera "Rewizora" - 24 listopada.
"(A)pollonia" - głośna sztuka Warlikowskiego - zostanie wyemitowana w częściach 28 września i 6 października na antenie telewizyjnej Dwójki. W głośnym przedstawieniu odwołującym się do tekstów antycznych tragedii i traumatycznych wydarzeń historii najnowszej grają m.in. Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Maciej Stuhr, Maja Ostaszewska.
Premierą "(A)pollonii" TVP2 wznowi po prawie ośmiu latach Studio Teatralne Dwójki. W jesiennej ramówce spektakle premierowe będą prezentowane raz w miesiącu, w niedzielę późnym wieczorem. W grudniu odbędzie się premiera spektaklu o słynnym kurierze polskiego podziemia Janie Karskim. Sztukę wyreżyseruje Magdalena Łazarkiewicz.
Szef Dwójki Jerzy Kapuściński chce pokazać w ramach studia spektakle młodych twórców takich jak Maja Kleczewska czy duet Paweł Demirski i Monika Strzępka. W przyszłym roku z okazji 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora TVP2 przypomni jego sztuki w wersjach zrekonstruowanych cyfrowo.
TVP Kultura jesienią pokaże z kolei sztuki z udziałem Teresy Budzisz Krzyżanowskiej i Wojciecha Pszoniaka - aktorów uhonorowanych w tym roku nagrodami festiwalu "Dwa Teatry". W związku z jubileuszami pięćdziesięciolecia pracy trzech wybitnych polskich aktorów, Anny Seniuk, Janusza Gajosa i Jana Nowickiego, w nadchodzących miesiącach stacja przypomni również ich wybitne kreacje.
W planach TVP Kultura ma również rejestrację i pokazy na antenie trzech spektakli teatralnych: "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej i reż. Agnieszki Glińskiej, "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka i "Dziady" w reż. Radosława Rychcika.
Po wakacjach TVP wznowi również internetowy teatr dla szkół. Uczniowie szkół z całego kraju za pośrednictwem internetu będą mogli obejrzeć m.in. "Krawca Niteczkę" w reż. Zbigniewa Głowackiego. Od 2012 r. TVP przeprowadziła 26 transmisji, które obejrzało ponad 750 tys. uczniów 11 tys. szkół.(PAP)
mce/ mlu/ mow/