Ponad 300 unikatowych, najcenniejszych i najbardziej wartościowych obiektów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu znalazło się w albumie z cyklu „Skarby sztuki”. Książka została wydana przez Wydawnictwo Arkady.
Zastępca dyrektora muzeum i autor koncepcji albumu Adam Soćko powiedział w trakcie prezentacji publikacji, że dzieło pozwala uświadomić miłośnikom sztuki nie tylko z Poznania, jakie skarby kryją muzealne sale i magazyny. "Z różnorodności, wartości zbiorów nie zdawali sobie sprawy nawet nasi pracownicy przygotowujący publikację" - powiedział.
Pytany o największe skarby znajdujące się w zbiorach poznańskiego muzeum Adam Soćko wymienił m.in. "Plażę w Pourville" Claude'a Moneta. Obraz został skradziony z muzeum w 2000 roku, wrócił do Poznania po dziesięciu latach.
"Od strony wartości artystycznej jest to jedno z wielu dzieł Claude'a Moneta. To, że jest jedynym jego obrazem w Polsce zapewnia mu sławę i z niego słynie Muzeum Narodowe w Poznaniu. Trochę nas uwiera jego dramatyczna historia, choć ma ona także walor promocyjny - wszyscy o tym obrazie słyszeli" - powiedział.
Jak dodał, to nie jedyne unikatowe obiekty, jakie posiada Muzeum Narodowe w Poznaniu.
"Mamy niezwykle popularny, często jeżdżący za granicę obraz z XVI w. jednej z nielicznych kobiet malarek okresu nowożytności, Sofonisby Anguissoli, przedstawiający kobiety grające w szachy. Mamy też klawesyn wykonany przez Burkata Tschudiego w połowie XVIII w. w Anglii. Najlepszy ówczesny producent tych instrumentów wykonał pięć egzemplarzy dla Fryderyka II" - powiedział Soćko.
Muzeum Narodowe w Poznaniu należy do najstarszych i największych muzeów w Polsce. W swoich dziewięciu oddziałach gromadzi ponad 300 tys. obiektów. Dyrektor przyznał, że wybranie spośród nich ok. 300 do albumu było nie lada wyzwaniem.
Na cykl "Skarby sztuki" złoży się w sumie siedem albumów, poświęconych kolekcjom muzeów narodowych w kraju. Do tej pory ukazały się tomy poświęcone zbiorom muzeów w Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie. W przyszłym roku ukażą się albumy prezentujące skarby placówek w Gdańsku, Kielcach i Krakowie.
Zastępca dyrektora Wydawnictwa Arkady Tadeusz Deptuła przyznał, że książki te są okazją do poznania wyjątkowych dzieł sztuki znajdujących się w muzeach w Polsce.
"Większość osób wie, co kryją placówki muzealne w Warszawie, Krakowie, mało kto ma świadomość, jakie skarby znajdują się w innych muzeach w Polsce. Stąd wziął się pomysł, by przybliżyć Polakom te obiekty, które kustosze poszczególnych placówek uważają za najciekawsze, najbardziej wartościowe" - powiedział.
Wydawnictwo poświęcone Muzeum Narodowemu w Poznaniu trafi na rynek w kilkutysięcznym nakładzie. (PAP)
rpo/ mhr/