Zwiedzanie Domu Mehoffera i prezentacja obiektów związanych z pobytem artysty w Paryżu – to niektóre punkty programu tegorocznej, czwartej edycji „Imienin Mehoffera”, które odbędą się w weekend w krakowskim domu malarza.
Jak poinformowano PAP w biurze prasowym Muzeum Narodowego w Krakowie, do którego Dom Mehoffera należy, zainteresowani obejrzą m.in. szkic olejny artysty do obrazu „Rozmowa” (1896) oraz 50 japońskich drzeworytów i trzy ceramiczne lalki z kolekcji jego żony Jadwigi. Zwiedzaniu towarzyszyć będzie komentarz znawców dzieł sztuki.
Mehoffer, jako wychowanek i stypendysta krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, wiosną 1891 r. wyjechał na dalsze studia do Paryża, skąd powrócił jesienią 1896 r. W stolicy Francji poznał swoją przyszłą żonę Jadwigę, stworzył tam też kilka znaczących dzieł, m.in. „Rozmowę”, która obecnie znajduje się we Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego.
Malowidło przedstawia przyjaciół Mehoffera podczas wieczornego spotkania w paryskim mieszkaniu literata i publicysty Alfreda Nossiga. Na obrazie po raz pierwszy w twórczości artysty pojawia się Jadwiga, obecna w jego wielu późniejszych pracach.
„Szkic olejny do +Rozmowy+ jest nieporównanie skromniejszy od dzieła finalnego, wyróżnia się jednak urodą i malarską energią" - skomentowała kustosz muzeum Anna Zeńczak i dodała, że eksponatowi towarzyszą inne szkice rysunkowe ze zbiorów prywatnych. Ponadto na planszy - w postaci reprodukcji na podstawie dokumentacji fotograficznej – zostały przywołane wybrane szkice rysunkowe, które do dziś są zaginione lub niedostępne.
Prezentowane drzeworyty japońskie i ceramiczne figurki należały do żony artysty. „Jak wynika ze wspomnień Jadwigi, drzeworyty te zdobiły jej paryski, panieński pokój. Nie ulega zatem wątpliwości, że zakupiła je w Paryżu, jako że we Francji fascynacja kulturą Japonii trwała już od lat 60. XIX w. Z czasem moda na japońszczyznę dotarła też do Polski, z pasją propagowana przez Feliksa Mangghę Jasieńskiego” – opisała kustosz.
Zarówno drzeworyty jak i ceramiczne figurki stały się później ozdobą kolejnych krakowskich mieszkań malarza i jego żony.
Muzeum Narodowe od 2011 r. z okazji przypadających 19 marca imienin i urodzin Mehoffera - zaprasza do zwiedzania swojego oddziału przy ul. Krupniczej, ogrodu leżącego w pobliżu Domu Mehoffera oraz do pokazów, w czasie których znawcy sztuki opisują wybrane eksponaty.
Józef Mehoffer (1869-1946) był uczniem Jana Matejki i rówieśnikiem Stanisława Wyspiańskiego, jednym z najwybitniejszych artystów Młodej Polski. Jego dom przy ul. Krupniczej funkcjonuje jako placówka muzealna od 1996 r. Budynek otacza piękny ogród, starannie odnowiony w roku 2003 w nawiązaniu do tego, który niegdyś założył w tym miejscu Józef Mehoffer. (PAP)
bko/ abe/