Pomorski konserwator zabytków przejął od miasta Gdańsk XVII-wieczny, niezagospodarowany od dawna, Bastion św. Gertrudy. W obiekcie znajdzie się składnica konserwatorska, w której przechowywane będą m.in. kamienne detale zniszczonych w 1945 r. obiektów.
Jak poinformował rzecznik prasowy konserwatora Marcin Tymiński na razie dla składnicy przeznaczonych zostanie tylko część liczących w sumie 4 tys. mkw. pomieszczeń w Bastionie. Kolejne będą zajmowane w miarę potrzeb.
Tymiński dodał, że w Bastionie znajdą dla siebie miejsce przede wszystkim duże kamienne oraz drewniane elementy z zabytkowych budowli. „Przewozimy je już powoli” – wyjaśnił dodając, że w sumie do składnicy w bastionie trafi aż kilkanaście ton kamiennych detali.
Pod opieką pomorskiego konserwatora zabytków znajdują się pochodzące z różnych historycznych obiektów oryginalne elementy architektoniczne, stolarskie itp. W dużej mierze są to detale ocalałe z gdańskich budowli zniszczonych w czasie II wojny światowej, których – z różnych względów, nie wykorzystano w czasie odbudowy w latach 50.
Pod pieczą konserwatora znajdują się też nie mające właściciela lub wymagające natychmiastowego zabezpieczenia cenne detale z zabytkowych obiektów z terenu całego województwa. Niedawno konserwator musiał zabezpieczyć np. drzwi ze zniszczonych przez pożary dwóch zabytkowych obiektów: Dworu Fischera w gdańskim Nowym Porcie i jednego z domów podcieniowych na Żuławach.
Służby konserwatorskie przechowują cenne detale z nadzieją, że zostaną one wykorzystane przy odbudowie zniszczonych obiektów albo użyte przy restauracji innych budynków. „Zapraszamy inwestorów zainteresowanych wykorzystaniem historycznych detali” – powiedział PAP Tymiński.
Pomorski konserwator zabytków dysponował dotąd jedną składnicą - wozownią zlokalizowaną na terenie Parku Oliwskiego w Gdańsku, gdzie przechowywano głównie niewielkie detale. Większe elementy, w tym m.in. oryginalne kamienne gzymsy czy inne kamienne elementy, przechowywano na zapleczu zniszczonego i niezagospodarowanego kościoła św. Jana. Niedawno świątynia, która dziś służy także jako centrum kulturalne, doczekała się remontu i dla zdeponowanych tu zabytków trzeba było poszukać nowego miejsca.
Zgodnie z zamysłem pomorskiego konserwatora zabytków Bastion św. Gertrudy ma służyć w przyszłości także jako magazyn na potrzeby miejskiego konserwatora zabytków w Gdańsku. Mogą też do niego trafić zabytki z zagospodarowywanych dziś przez nowych inwestorów terenów należących niegdyś do stoczni gdańskiej.
Położony na Starym Przedmieściu Bastion Św. Gertrudy powstał w pierwszej połowie XVII w. jako część ówczesnych fortyfikacji Gdańska. Wewnątrz tego potężnego, krytego z zewnątrz ziemią obiektu znajdują się zbudowane z cegieł pomieszczenia, w których niegdyś mieściły się m.in. wojskowe magazyny i wozownie. W ostatnich latach zewnętrzna przestrzeń bastionu została uporządkowana; obecnie powstał pomysł na wykorzystanie wnętrz obiektu. (PAP)
aks/ abe/