Cześć wystawiennicza Cricoteki z powodu uszkodzenia dachu obiektu będzie zamknięta do odwołania – poinformowała w piątek PAP przedstawicielka placówki Agnieszka Oprządek. Cricoteka po raz drugi w ciągu ostatnich kilkunastu dni zamyka wystawy.
„Generalny wykonawca przystąpi do naprawy gwarancyjnej, ale nie wiemy, jak długo potrwają prace, dlatego ekspozycje będą nieczynne aż do odwołania” – wyjaśniła Oprządek.
Ekspozycja czasowa „Nic 2 razy” nie będzie już ponownie prezentowana. Nie wiadomo, kiedy placówka ponownie udostępni wystawę stałą poświęconą twórczości Tadeusza Kantora.
„Wystawa +Nic 2 razy+ została zamknięta i zdemontowana, ze względu na to, że w tej części budynku przeciekała woda. Nie otworzymy jej już ponownie, bo ekspozycja ta miała trwać do 23 listopada” – powiedziała PAP dyrektor Cricoteki Natalia Zarzecka i dodała: „Z uwagi na to, że awaria jest bardzo poważna i obawiam się o wszystkie zbiory, zdecydowaliśmy o zamknięciu wszystkich wystaw”.
Inne niż wystawiennicze sale w Cricotece są cały czas dostępne. Wydarzenia zaplanowane w ramach projektu „Kto inspiruje? Tadeusz Kantor” będą się odbywać normalnie, podobnie jak zajęcia edukacyjne.
Cricoteka, czyli Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, działająca od września w nowym budynku, po raz drugi zamknęła wystawy. Po koniec października na jeden dzień zamknięto wystawę stałą i na dwa dni wystawę czasową. Generalny wykonawca ustalił wtedy przyczynę przecieku z dachu i zlikwidował jego źródło, którym była zgromadzona nad blachą trapezową woda. Eksperci sprawdzili dach i wszystkie instalacje, które biegną pod stropem i nie stwierdzili wówczas uszkodzeń.
„Z uwagi na to, że awaria jest bardzo poważna i obawiam się o wszystkie zbiory, zdecydowaliśmy o zamknięciu wszystkich wystaw” - mówiła PAP dyrektor Cricoteki Natalia Zarzecka. Inne niż wystawiennicze sale w Cricotece są cały czas dostępne. Wydarzenia zaplanowane w ramach projektu „Kto inspiruje? Tadeusz Kantor” będą się odbywać normalnie, podobnie jak zajęcia edukacyjne.
Wystawy czynne były od 12 września, czyli od dnia otwarcia nowej siedziby Cricoteki - Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora przy ul. Nadwiślańskiej na krakowskim Podgórzu. Obie wystawy cieszyły się popularnością. W pierwszych trzech dniach po otwarciu Cricoteki obejrzało je ok. 10 tys. osób. Później ekspozycje odwiedzało ok. tysiąca osób tygodniowo.
Na wystawie stałej były dzieła Tadeusza Kantora, przede wszystkim stworzona przez artystę kolekcja Cricoteki, przybliżająca zainteresowanym idee kantorowskiego Teatru Cricot 2. Były tu rzeźby, obiekty i rekwizyty z przestrzeni scenicznych spektakli Teatru Cricot 2, rysunki, ale i archiwalia takie jak m.in. rękopisy tekstów artysty oraz materiały dokumentacyjne związane z jego twórczością. Wśród ciekawych obiektów były np. "Szatnia", będąca elementem scenografii w spektaklu "Nadobnisie i koczkodany" (1973) albo ławka - rekwizyt z "Umarłej klasy" (pocz. lat 80. XX w.).
Wystawa czasowa "Nic 2 razy" pokazywała wpływ twórczości Kantora na współczesną sztukę. Można było zobaczyć na niej dzieła artystów działających na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i performatywnych. Niektóre prezentowane prace nawiązywały do historii teatru, jak choćby kurtyna wykonana przez Ullę van Brandenburg czy instalacja Jima Shawa wykorzystująca horyzont teatralny (ruchomą zasłonę na szynie, która otacza tył sceny). Na wystawie była m.in. "Maszyna aneantyzacyjna" - obiekt Tadeusza Kantora ze spektaklu "Wariat i zakonnica" (1963).
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora został założony w Krakowie w 1980 r. z inicjatywy samego Kantora jako "żywe archiwum" Teatru Cricot 2. Zgodnie z wolą artysty, Cricoteka od początku pełniła równolegle funkcje muzeum, archiwum, galerii i ośrodka badań, gromadziła unikatowe materiały dokumentujące działalność teatru i jego założyciela. Jak dotąd Cricoteka funkcjonowała w czterech różnych siedzibach.
Nowa siedziba instytucji powstawała od 2009 r. Zbudowana została na terenie zabytkowej Elektrowni Podgórskiej. Wielofunkcyjny obiekt powstał z połączenia zabytkowych zabudowań dawnej elektrowni i nowoczesnego, wysokiego na ponad 20 metrów budynku - galerii nad elektrownią. Spodnia powierzchnia galerii została wyłożona lustrzaną taflą, która odbija dachy stojących pod nią budynków elektrowni oraz plac widowiskowy wokół nich.
Koszty wybudowania siedziby dla Cricoteki, jej wyposażenia wraz z urządzeniem wystawy stałej, wynoszą ponad 50 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie Unii Europejskiej. (PAP)
bko/ wos/ pz/