Diaspora to temat przewodni 16. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha, który w sobotę rozpocznie się we Wrocławiu. W programie imprezy znalazły się koncerty, wystawy, prezentacja kuchni żydowskiej oraz warsztaty językowe i taneczne.
Simcha to wrocławskie święto kultury żydowskiej, prezentujące jej różnorodność i bogactwo poprzez muzykę, edukację, kulinaria, spotkania i działania artystyczne. Większość wydarzeń festiwalowych odbędzie się w Synagodze pod Białym Bocianem, która znajduje się we wrocławskiej Dzielnicy Czterech Wyznań.
W tym roku tematem przewodnim imprezy jest diaspora. „Chcemy pokazać wielką różnorodność kultury żydowskiej, która jest udziałem społeczności rozsianych po całym świecie” - powiedziała w poniedziałek podczas konferencji prasowej rzeczniczka festiwalu Ewa Marcinek.
Symbolem tej różnorodności może być jedna z muzycznych gwiazdy tegorocznej edycji – Joshua Nelson, zwany „księciem koszernego gospelu”. „Artysta łączy tradycje afroamerykańską i żydowską. Jego twórczość to połączenie tekstów liturgicznych i muzyki gospel” - powiedziała Marcinek.
Simcha to wrocławskie święto kultury żydowskiej, prezentujące jej różnorodność i bogactwo poprzez muzykę, edukację, kulinaria, spotkania i działania artystyczne. Większość wydarzeń festiwalowych odbędzie się w Synagodze pod Białym Bocianem, która znajduje się we wrocławskiej Dzielnicy Czterech Wyznań.
Do Wrocławia przyjedzie również amerykański kantor Alberto Mizrah, który uznawany jest za wiodącego interpretatora klasycznej muzyki żydowskiej. Przed publicznością zaprezentuje się też Haya Samir - wychowana w Izraelu egipska poetka i wokalistka.
W ramach festiwalu zostaną pokazane trzy wystawy. „Żyd Niemalowany w grafice” to kolekcja XIX-wiecznych drzeworytów, zaś „Ostatni klezmerzy Europy Wschodniej” to prezentacja fotografii Yale’a Stroma. Z kolei losy polskich Żydów w Izraelu będzie prezentować wystawa przygotowana przez Ambasadę Izraela.
Jednym z kluczowych elementów programu festiwalu są wydarzenia związane z kuchnią żydowską. W tym roku odbędzie się kolejna odsłona warsztatów kulinarnych, które poprowadzi żydowska restauratorka z Warszawy Malka Kafka. Wprowadzi ona uczestników w kulinarną różnorodność diaspory żydowskiej. Natomiast „Simchę” zakończy kolacja szabatowa oraz jarmark żydowski, podczas którego spotkają się wystawcy z całej Polski i zagranicy. Oprócz tradycyjnych potraw żydowskich będzie również prezentowane rękodzieło.
Natomiast na najmłodszych będą czekały zabawy teatralne z językiem jidysz, warsztaty plastyczne i taneczne, a także spektakl „Mendel Rosenbush” przygotowany przez Fundację Bente Kahan.
Stałym punktem imprezy jest spacer po miejscach związanych z żydowską historią Wrocławia. W tym roku ma być to spacer pokazujący żydowską przeszłość wrocławskiej ulicy Włodkowica.
W ramach festiwalu odbędzie się także szereg wykładów, które przybliżą jego uczestnikom kulturę, religię oraz tradycyjny i współczesny folklor żydowski. Odbędą się również warsztaty językowe z jidysz, hebrajskiego – w wersji współczesnej i biblijnej – a także ladino - języka Żydów z terenów dzisiejszej Hiszpanii.
Festiwal zakończy się 13 czerwca. Patronat medialny nad imprezą objęła Polska Agencja Prasowa.(PAP)
pdo/ kwa/ ls/