Recitalem gitarowym Łukasza Kuropaczewskiego w pekińskim Xiqu Theatre rozpocznie się 13 listopada Festiwal Kultury Polskiej. Impreza odbywać się będzie do 18 listopada; zaplanowano koncerty muzyki poważnej, wystawy i pokazy mody.
Celem festiwalu jest zapoznanie publiczności chińskiej z polskim dziedzictwem kulturowym i tradycją. "Ten festiwal z roku na rok staje się większy. Projekty, które pokazujemy w Chinach, +zostają na miejscu+ i rozwijają się, poprzez udział chińskich instytucji. Dla mnie jest to największą wartością tej imprezy" - powiedział PAP Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena w Warszawie, które przygotowało festiwal.
Impreza rozpocznie się 13 listopada, koncertem gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego w Xiqu Theatre. Kuropaczewski (ur. 1981) występował z recitalami m.in. w Niemczech, Francji, Anglii, Hiszpanii, Japonii i USA. Koncertował w takich salach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Royal Festival Hall w Londynie czy nowojorska Carnegie Hall. W 2011 r. muzyk został nagrodzony Medalem Młodej Sztuki, honorującym artystów i wybitne postaci, związane z kulturą Wielkopolski.
"Ten festiwal z roku na rok staje się większy. Projekty, które pokazujemy w Chinach, +zostają na miejscu+ i rozwijają się, poprzez udział chińskich instytucji. Dla mnie jest to największą wartością tej imprezy" - powiedział PAP Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena w Warszawie, które przygotowało festiwal.
Drugiego dnia w pekińskiej CAFA (Central Academy of Fine Arts) odbędzie się wystawa multimedialna prof. Marka Wasilewskiego, na co dzień wykładającego na poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, na wydziale Komunikacji Multimedialnej. W swojej pracy artystycznej, koncentruje się na realizacjach wideo. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych m.in. w galeriach w Warszawie, Stuttgarcie, Berlinie, Kijowie czy na Florydzie.
Tego samego dnia, także w CAFA, odsłonięty zostanie mural, autorstwa Sebastiana Bożka, grafika i malarza. "Podczas swojej pierwszej edycji w 2012 r., festiwal zaprezentował wielką wystawę grafiki krakowskiej, pokazującą obiekty autorstwa Jacka Sroki, Krzysztofa Skórczewskiego, Anny Sobol-Wejman i Stanisława Wejmana. W efekcie projektu, pojawiła się ze strony chińskiej chęć otwarcia w przyszłym roku pracowni krakowskiej grafiki, gdzie krakowscy artyści będą mogli nie tylko zaprezentować swoje prace, ale także uczyć klasycznej grafiki studentów z Chin i całego świata" - podkreślił Giza.
Głównym wydarzeniem dnia będzie koncert polskiej muzyki klasycznej. W Forbidden City Concert Hall wystąpi China Philharmonic Orchestra pod batutą Yang Yanga i z solistami: pianistą Yalunem Wangiem i skrzypaczką Aleksandrą Kuls. W programie koncertu znajdą się kompozycje m.in. Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina i Wojciecha Kilara.
Kuls (ur. 1991) jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. G. Telemana w Poznaniu (2007 - III miejsce), Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie (2009 - wyróżnienie), nagrody Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie kompozycji Karola Szymanowskiego, a także nagrody Niezależnej Kapituły Krytyków na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2011).
Występowała jako solistka w Belgii, Norwegii, na Ukrainie, w Brazylii, Niemczech. Brała udział m.in. w festiwalach Chopin i jego Europa (2012), Muzyka w Starym Krakowie (2012), w 2011 r. otrzymała nagrodę "Paszportu Polityki" w kategorii muzyka poważna.
"Frekwencja jest fantastyczna. Tym, co wyróżnia nas na tle innych tego typu projektów, jest fakt, że naszymi partnerami są ważne tamtejsze instytucje kulturowe. To nie jest festiwal, który zamyka się w Ambasadzie Polskiej. Powodujemy, że chińskie orkiestry uczą się utworów polskich kompozytorów i później zostają one z nimi. Koncertami tymi dyrygują wybitni chińscy dyrygenci, my natomiast prezentujemy młodych, utalentowanych muzyków z Polski" - dodał Giza.
15 listopada zaplanowano pokaz mody, podczas którego swoje projekty zaprezentują chińscy projektanci. Pokaz odbędzie się pod hasłem "Fascynująca Małopolska" w Visual Art Center na uniwersytecie Tsinghua. Następnego dnia, w Xiqu Theatre w solowym recitalu publiczności ponownie zaprezentuje się Kuls.
Tegoroczna edycja festiwalu zakończy się 18 listopada. Wówczas odbędzie się otwarcie wystawy pt. "Poczta Polska dla kultury", przygotowanej przez Pocztę Polską. Ekspozycję oglądać będzie można w pekińskim Muzeum Filatelistycznym.
Festiwal Kultury Polskiej w Pekinie odbywa się pod patronatem Polskiej Agencji Prasowej. (PAP)
pj/ jbr/