Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” zagospodaruje historyczną zajezdnię MPK we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie w sierpniu 1980 r. rodziła się dolnośląska „Solidarność”, na centrum wystaw historycznych „Zajezdnia”. Przebudowa obiektu ma kosztować 36 mln zł.
Jak powiedział PAP Marek Mutor, dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, projekt przebudowy oraz plan jego realizacji jest „zapięty na ostatni guzik, a inwestor ma już wszystkie pozwolenia na budowę”.
„Teraz nadchodzi czas na ogłoszenie i rozstrzygnięcie przetargów. Inwestycja rozpocznie się w styczniu 2015 r., a powinna zakończyć w kwietniu 2016 r. Uroczyste otwarcie centrum wystaw historycznych +Zajezdnia+ planujemy z oczywistych względów 31 sierpnia, w rocznicę Porozumień Sierpniowych” - dodał Mutor.
Samorząd Wrocławia złożył wniosek o dofinansowanie prac budowlanych w ramach tzw. funduszu norweskiego (EOG-NMF na lata 2009-2014). Jest szansa na sfinansowanie aż 85 procent inwestycji właśnie z tego źródła, choć o pieniądze z niego ubiega się wiele innych projektów z całej Polski, w tym drugi z Wrocławia złożony przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich.
„To będzie nowoczesne centrum dokumentacyjne, w którym znajdzie się miejsce na pamiątki i dokumenty przekazywane nam przez mieszkańców. Przekonaliśmy się już, że wrocławianie i Dolnoślązacy są bardzo zainteresowani takimi przedsięwzięciami. Na czasową wystawę pt. +Solidarny Wrocław+ w ciągu trzech miesięcy sprzedaliśmy 56 tysięcy biletów” - mówi Marek Mutor, dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.
Ossolineum przygotowuje we wrocławskim Rynku Muzeum „Pana Tadeusza”, w którym centralnym punktem stałej ekspozycji będzie rękopis Adama Mickiewicza. Otwarcie tej placówki również zaplanowano w 2016 r.
Mutor podkreślił, że „Zajezdnia” będzie w założeniu nie tylko klasycznym muzeum, czy terenem wystawienniczym, choć główna ekspozycja ma nosić tytuł „Wrocław 1945-2016”.
„W tej części zostanie opowiedziana w sposób nowoczesny historia kilku pokoleń, które budowały polską tożsamość tego miasta. Rozpocznie się przesiedleniem z Kresów RP, opowie o czasach odbudowy i sięgnie po historię współczesną, bo ważny będzie również okres tworzenia się +Solidarności+ czy np. Pomarańczowej Alternatywy. Jednak nawet i ta główna ekspozycja będzie modyfikowana i zmieniana” - powiedział Mutor.
Organizatorzy „Zajezdni” planują, by pełniła ona rolę nie tylko wystawienniczą, ale również edukacyjną, konferencyjną, kulturalną, koncertową, a nawet rekreacyjną. W tym miejscu już odbywały się doroczne koncerty i imprezy związane z rocznicami strajków sierpniowych.
„Chcemy również zapytać okolicznych mieszkańców, czego im najbardziej brakuje w tym rejonie i w otoczeniu zajezdni zbudować np. ścieżki spacerowe, edukacyjne lub tereny zielone. Nie wykluczamy budowy placów zabaw dla dzieci” - dodał Mutor.
Zdaniem Mutora nie bez znaczenia będzie rewitalizacja tej fabrycznej części miasta, dzięki czemu mieszkańcy zyskają inną, bardziej przyjazną miejską przestrzeń.
Obok wielkiej hali dawnej zajezdni MPK, która będzie głównym miejscem wystaw i spotkań, zaplanowano również budowę drugiego obiektu.
„To będzie nowoczesne centrum dokumentacyjne, w którym znajdzie się miejsce na pamiątki i dokumenty przekazywane nam przez mieszkańców. Przekonaliśmy się już, że wrocławianie i Dolnoślązacy są bardzo zainteresowani takimi przedsięwzięciami. Na czasową wystawę pt. +Solidarny Wrocław+ w ciągu trzech miesięcy sprzedaliśmy 56 tysięcy biletów” - powiedział dyrektor ośrodka.
Ośrodek Pamięć i Przyszłość powstał w 2007 r. z inicjatywy ministra kultury. Jest miejscem, w którym dokumentowana i popularyzowana jest wiedza o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Od 2009 r. jest jednostką samorządową Wrocławia. Przez sześć lat zrealizował ponad 100 projektów poświęconych powojennej historii Polski. Są to m.in. publikacje, wystawy, produkcja dziewięciu filmów dokumentalnych, historyczne gry miejskie, akcje zbierania pamiątek i wspomnień od repatriantów ze Wschodu. (PAP)
ros/ as/