Dąb burgundzki o nazwie "Pender" zasadzono w sobotę na krakowskich Plantach w rejonie Filharmonii Krakowskiej dla uczczenia 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. W sadzeniu wziął udział sam kompozytor.
Ceremonia poprzedziła uroczystą inaugurację 69. sezonu w Filharmonii Krakowskiej w udziałem kompozytora, podczas której orkiestra i chór pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego wykonają "Polskie Requiem".
"Pender, dąb burgundzki, w 80. rocznicę Krzysztofa Pendereckiego 2013, Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie" – napisano na tabliczce koło dębu.
Po wsadzeniu drzewa Krzysztof Penderecki złożył autograf na stylu łopaty, która zostanie przeznaczona na aukcję charytatywną Towarzystwa Ogrodniczego w Krakowie.
"To pierwsze drzewo zasadzone przeze mnie w Krakowie, ale w tym roku zasadziłem już kilka drzew w różnych częściach świata" – powiedział PAP kompozytor. "Jeżeli już nic po mnie nie zostanie, to chociaż to drzewo na Plantach" – zażartował.
Zasadzony na Plantach dąb burgundzki, specjalnie dobrany do warunków miejskich, liczy już 14 lat i przyjechał ze Starego Sącza. "Uznaliśmy, że ta odmiana dębu będzie najlepsza w warunkach miejskich" – wyjaśnił prezes Towarzystwa Ogrodniczego w Krakowie Andrzej Nowak.
Muzyka Pendereckiego znajdzie się w programie jeszcze czterech koncertów Filharmonii Krakowskiej. Melomani usłyszą m.in. Koncert waltorniowy (19 października), "Tren pamięci ofiar Hiroszimy" i Koncert fletowy (9 listopada), I oraz III Kwartet smyczkowy (23 listopada), Adagietto z "Raju utraconego" (7 grudnia).
Krzysztof Penderecki należy do grona najwybitniejszych polskich kompozytorów. Z Krakowem związał się, gdy zaczął uczyć się kompozycji pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Dalsze studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademii Muzycznej) w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza. W latach 1972-87 był rektorem macierzystej uczelni, a od 1987 do 1990 r. dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej.
Wśród kompozycji Pendereckiego, które zyskały największe uznanie, są m.in. opery "Diabły z Loudun", "Raj utracony", "Czarna maska" i "Ubu Król", "Te Deum", dedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II, "Polskie Requiem", napisane dla uczczenia 40. rocznicy zakończenia II wojny światowej, monumentalne "Siedem bram Jerozolimy", skomponowane z okazji 3000-lecia Jerozolimy oraz "Credo".
W 2000 r. Krzysztof Penderecki otrzymał w Cannes nagrodę dla najlepszego współczesnego kompozytora. Jest doktorem honoris causa kilkudziesięciu uczelni na całym świecie m.in.: w Leuven, Bordeaux, Madrycie, Pittsburghu oraz Akademii Muzycznej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest honorowym obywatelem Dębicy i posiadaczem srebrnego Medalu Cracoviae Merenti, przyznawanego osobom szczególnie zasłużonym dla Krakowa. W 2005 r. Krzysztof Penderecki został uhonorowany Orderem Orła Białego; w czwartek otrzymał tytuł honorowego obywatela Krakowa.(PAP)
hp/ drag/