Muzykę różnych epok i wybitnych wykonawców z kraju i zagranicy będzie można usłyszeć podczas nowego Festiwalu Katowice Kultura Natura, który odbędzie się w maju przyszłego roku w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicac.
Szczegóły przedsięwzięcia jego organizatorzy przedstawili podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach. Inicjatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Katowice Kultura Natura, którego założycielami byli wybitni artyści i przedstawiciele środowiska akademickiego, m.in. nieżyjący już Wojciech Kilar oraz Lech Majewski, Henryk Waniek czy Eugeniusz Knapik. Współorganizatorem festiwalu jest NOSPR - jedna z czołowych polskich orkiestr.
„Zawsze miałem wrażenie, że potencjał muzyczny nagromadzony w Katowicach i na Śląsku jest tak ogromy i niewykorzystany, że aż mnie to bolało” – powiedział podczas konferencji prof. Eugeniusz Knapik. „Człowiek to kultura i natura - dwubiegunowość, która się skupia w sztuce w dalekim horyzoncie i przyjmuje taką postać, której próbujemy przyglądać się za pomocą dzieł muzycznych. One są wykwitem kultury, ale nie mogłyby zaistnieć bez natury” – dodał, wyjaśniając ideę festiwalu.
Podkreślił, że okres postindustrialny, w jakim teraz jest Śląsk, to czas „wyrównania rachunków i otwarcia się na przyszłość”. „To się należy wszystkim mieszkańcom tego regionu. Naszym obowiązkiem było wyjście z taką ofertą” – mówił kompozytor.
Festiwal ma się odbywać co roku, za każdym razem pod innym hasłem przewodnim. Tym razem są to „Metamorfozy”. Na dyrektora artystycznego festiwalu przedstawiciele stowarzyszenia wyznaczyli Alexandra Liebreicha – szefa artystycznego i pierwszego dyrygenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
„Jako outsider, który bywa w Katowicach od 10 lat mogę potwierdzić, jak bardzo miasto się zmieniło. Jest dobrą bazą na taki festiwal – ma bardzo autentyczne korzenie. Powinien on prezentować muzykę od klasycznej, po dzieła współczesne, muzykę kameralną, wokalną, symfoniczną” – mówił Liebreich.
Festiwal potrwa od 15 do 24 maja. Zaplanowano 11 koncertów, podczas których wystąpią m.in. NOSPR, Kuss Quartett, Muenchener Kammerorchester, London Sinfonietta, Kwartet Śląski, czy RIAS Kammerchor. Zabrzmią utwory Franza Schuberta, Josepha Haydna, Jana Sebastiana Bacha, Toru Takemitsu, Igora Strawińskiego czy Edvarda Griega.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (wcześniej działająca jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W 1945 r. reaktywował ją w Katowicach Witold Rowicki.
Zespół koncertuje na całym świecie. Prócz nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, orkiestra nagrała ponad 200 płyt dla renomowanych wytwórni. Współpracuje z wieloma znakomitymi dyrygentami i solistami, m.in. Leonardem Bernsteinem, Arturem Rubinsteinem, Witoldem Lutosławskim, Krzysztofem Pendereckim i Krystianem Zimermanem. (PAP)
lun/ jbr/