W niedzielę rozpoczęły się XXXI Gorzowskie Spotkania Teatralne. Coroczny cykl jest okazją dla miłośników teatru z Gorzowa i okolic do obejrzenia spektakli przygotowanych przez najbardziej uznane sceny w kraju, z udziałem znakomitych i lubianych aktorów.
W tym roku na scenie Teatru im. J. Osterwy wystąpią m.in. Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Wojciech Malajkat, Jerzy Trela.
„To jest moment takiego święta teatralnego, gdzie przez tydzień możemy się zetknąć ze wspaniałą literaturą, wspaniałymi spektaklami i ze wspaniałymi aktorami – to jest coś pięknego” – powiedział PAP dyrektor Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. Jan Tomaszewicz.
Dodał, że dowodem dużego zainteresowania imprezą jest fakt, że bilety na spektakle rozchodzą się bardzo szybko. Tomaszewicz podkreślił, że repertuar nigdy nie jest przypadkowy.
„Sonduję opinie widzów, którzy jeżdżą po Polsce i nie raz coś proponują. Sugestie, które są przez widzów kierowane do teatru, że warto by było, żeby takie przedstawienie pojawiło się u nas w Gorzowie, realizujemy” – wyjaśnił.
Tegoroczny repertuar Gorzowskich Spotkań Teatralnych jest zróżnicowany. Wystawione zostaną sztuki autorów znanych, współczesnych i klasyków: Witolda Gombrowicza, Williama Lucea, Pam Gems, Antoniego Czechowa czy Agnieszki Osieckiej. Tradycyjnie po spektaklach będzie można spotkać się z aktorami i realizatorami w teatralnej kawiarence.
Tegoroczny repertuar Gorzowskich Spotkań Teatralnych jest zróżnicowany. Wystawione zostaną sztuki autorów znanych, współczesnych i klasyków: Witolda Gombrowicza, Williama Lucea, Pam Gems, Antoniego Czechowa czy Agnieszki Osieckiej. Tradycyjnie po spektaklach będzie można spotkać się z aktorami i realizatorami w teatralnej kawiarence.
Spotkania zainaugurował w niedzielne popołudnie Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy, który wystawił spektakl pt. „Łemko” w reż. Jacka Głomba - widowisko oparte na relacjach Łemków, którzy po wojnie musieli opuścić swoje ziemie i szukać nowego miejsca do życia. Nie jest to dokument, lecz artystyczna forma przedstawienia losów tej mniejszości etnicznej, pełna tańca i muzyki.
„Wielu Łemków po historycznych zawieruchach osiedliło się na terenie obecnego województwa lubuskiego. Dlatego zależało mi na wystawieniu tego spektaklu w Gorzowie” – powiedział Tomaszewicz.
W kolejnych dniach Spotkań na deskach gorzowskiego teatru zaprezentują się trzy teatry z Warszawy – Ateneum, Polonia i Syrena, Krakowski Teatr Scena Stu oraz Lubuski Teatr im. L. Kruczkowskiego z Zielonej Góry. Zapraszanie przyjaciół z drugiej ze stolic regionu stało się już tradycją gorzowskich Spotkań. Tym razem zaprezentują oni spektakl muzyczny +Piaf+ w reżyserii Andrzeja Ozgi. To wydarzenie będzie miało miejsce w czwartek o godz. 19.
Stołeczny Teatr Syrena pokaże w poniedziałek spektakl pt. „Klub Hipochondryków” w reżyserii Wojciecha Malajkata, który wcieli się także w jedną z głównych ról. Oprócz niego gwiazdą tego przedstawienia będzie Zbigniew Zamachowski.
Teatr Polonia z Warszawy wystawi w Gorzowie dwie sztuki. 11 listopada „32 Omdlenia” w reżyserii Andrzeja Domalika i znakomitej obsadzie – z Ignacym Gogolewskim, Krystyną Jandą i Jerzym Stuhrem. Następnego dnia ten sam teatr zaprezentuje „Zbrodnię z premedytacją” Witolda Gombrowicza w adaptacji i reżyserii Izabelli Cywińskiej.
Krakowski Teatr Stu przyjedzie z tragikomedią „Wielki John Barrymore” Williama Lucea ze znakomitą kreacją Jerzego Treli. Na zakończenie Spotkań, 15 listopada Teatr Ateneum wystawi musical pt. „Niech no tylko zakwitną jabłonie” m.in. z piosenkami Agnieszki Osieckiej. (PAP)
mmd/ gma/