Koncertem kolęd rozpoczną się obchody przypadającego w tym roku jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej chóru Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W ramach obchodów zaplanowano cykl występów, nagranie płyty i międzynarodową trasę koncertową.
Obchody jubileuszu zainauguruje w niedzielę 19 stycznia koncert kolęd polskich w kościele oo. Jezuitów w Krakowie. W ramach obchodów chór weźmie także udział w licznych koncertach, m.in. z okazji kanonizacji Jana Pawła II i Koncercie Muzyki Filmowej.
Psalmodia nagra również płytę z utworami Romualda Twardowskiego i wyruszy w międzynarodową trasę koncertową połączoną z udziałem w XXXIX zjeździe międzynarodowej federacji chórów młodzieżowych Pueri Cantores w Paryżu. Kulminacją obchodów będzie koncert galowy w Filharmonii Krakowskiej w październiku z udziałem wszystkich osób związanych z Psalmodią.
"Jubileusz 25-lecia Psalmodii to okazja, by wypowiedzieć słowa wdzięczności obecnym władzom i członkom chóru oraz ich poprzednikom za to, co zrobili dla Uniwersytetu Papieskiego, dla Krakowa i Polski" - powiedział w środę podczas konferencji prasowej zapowiadającej obchody rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. Władysław Zuziak.
W swoim repertuarze chór posiada utwory największych kompozytorów polskich i zagranicznych wszystkich epok. W sposób szczególny pielęgnuje muzykę współczesnych mistrzów polskich, do których należą m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Romuald Twardowski.
"Państwo służycie wartościom, w tym przypadku pięknu, bo utwór muzyczny dociera do słuchacza, rodzi w nim przeżycia estetyczne i sprawia, że człowiek wewnętrznie się odnawia. Poprzez swoją pasję do muzyki budujecie także wspólnotę, która promieniuje na innych. Jesteście także wyjątkowymi ambasadorami uniwersytetu, miasta i Polski" – powiedział rektor.
O wspólnocie, którą tworzy chór, na miarę "wielkiej szanującej się rodziny", mówił także prowadzący Psalmodię od 25 lat dr hab. Włodzimierz Siedlik, zaczynający swoją pracę w chórze jako student trzeciego roku w Instytucie Liturgicznym Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej.
Wspominał też, że w 1990 r. na uroczystości nadania doktoratu honorowego PAT kard. Agostino Casaroli goście z Watykanu chwalili Psalmodię za brzmienie. "To specyficzne brzmienie dało początek profesjonalnej muzyce. Na początku stawiałem na zbudowanie świetnego instrumentu, jakim jest człowiek. Gdy to mi się udało, mogłem wtedy każdą partyturę wokalną opracować w sposób najbardziej prawidłowy" – mówił Siedlik.
Chór Psalmodia powstał w 1988 roku przy Instytucie Liturgicznym Wydziału Teologicznego PAT w Krakowie. Dekretem Wielkiego Kanclerza PAT, ks. kardynała Franciszka Macharskiego, 31 maja 1996 roku stał się chórem Papieskiej Akademii Teologicznej. 13 lat później, 19 czerwca 2009 roku, na mocy decyzji papieża Benedykta XVI, przekształcającej Akademię w Uniwersytet, zespół stał się Chórem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Od początku istnienia kierownikiem zespołu jest Siedlik, wieloletni dyrektor Chóru Polskiego Radia. Od roku akademickiego 2001/2002 chórzystami Psalmodii są także studenci i absolwenci innych krakowskich uczelni. Obecnie chór liczy 50 osób.
W swoim repertuarze chór posiada utwory największych kompozytorów polskich i zagranicznych wszystkich epok. W sposób szczególny pielęgnuje muzykę współczesnych mistrzów polskich, do których należą m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Romuald Twardowski. Wykonuje zarówno dzieła a cappella, jak i utwory wokalno-instrumentalne. W lutym 2009 roku, przy głównym zespole zostały utworzone odrębne chóry: Krakowski Chór Żeński oraz Krakowski Chór Męski, które wykonują dzieła w opracowaniu na chór jednorodny oraz prowadzą własną działalność koncertową.
Chór jest laureatem licznych nagród i konkursów. We wrześniu 2008 roku został przyjęty do Polskiej i Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores. Nagrał płyty z kompozycjami Stanisława Moniuszki oraz Henryka Mikołaja Góreckiego.
Jubileusz Psalmodii współorganizują Fundacja im. św. Królowej Jadwigi dla UPJPII, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Stowarzyszenie Passionart, wspierające Psalmodię.(PAP)
hp/ as/