Dwóch koncertów na unikatowym fortepianie firmy Pleyel z czasów Fryderyka Chopina można będzie w piątek słuchać w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.
"Najpierw przy zabytkowym Pleyelu z 1862 r. z utworami takich kompozytorów jak Scarlatti, Mozart, czy Haydn będą zmagać się młodzi pianiści z Polski, Ukrainy i Słowacji. Wystąpią m.in. Rozalia Kierc, Barbara Wisłocka z Polski, Ludmiła Tereszczenko, Alona Dekusza z Ukrainy oraz Ladislav Palkovic ze Słowacji. Natomiast wieczorem odbędzie się recital Stanisława i Jekateriny Drzewieckich +Na dwie i cztery ręce+. W ich wykonaniu usłyszymy kompozycje Chopina, Schuberta i Liszta" - powiedział dyrektor muzeum Jan Gancarski.
Instrument pochodzi z 1862 r. Został wyprodukowany w francuskiej firmie Pleyel. Na takich samych fortepianach grywał Chopin.
Instrument pochodzi z 1862 r. Został wyprodukowany w francuskiej firmie Pleyel. Na takich samych fortepianach grywał Chopin. Jest prawdopodobnie jednym z nielicznych w pełni oryginalnym instrumentem, który zachował się w Polsce. "Poddajemy go stałej konserwacji. Nie wymaga jednak poważniejszych napraw. Posiada wszystkie oryginalne części" - podkreślił Gancarski.
Jego właścicielem jest Muzeum Podkarpackie w Krośnie, gdzie fortepian trafił w latach 60. ubiegłego wieku. Wartość zabytku odkryto w dopiero w połowie lat 90. Badania przeprowadzone przez konserwatorów potwierdziły jego unikatowy charakter. Był wypożyczany m.in. do Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie na galowy koncert z okazji Międzynarodowego Roku Chopinowskiego.
Utwory Chopina grywali na nim m.in. francuski artysta polskiego pochodzenia Henryk Witkowski oraz Lidia Kozubek. (PAP)
kyc/ ls/