Dwie napisane przez ukraińskich twórców sztuki teatralne opowiadające o wydarzeniach na kijowskim Majdanie zostaną zaprezentowane w Gdańsku w ramach projektu Teatralny Majdan. Prezentacjom towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy na leczenie ukraińskich działaczy.
Pomysłodawczynią projektu pod nazwą Teatralny Majdan jest Agata Sadowska z gdyńskiej Fundacji dla Sztuki Ars Longa. Jak powiedziała PAP, obie sztuki są pełnymi emocji opowieściami o rewolucji na Ukrainie spisanymi w formie dramatów przez młodych ukraińskich twórców.
„Gdy oglądałam telewizyjne relacje z Ukrainy, pomyślałam, że nie można tak siedzieć i przyglądać się temu, co tam się dzieje, że trzeba coś zrobić. Przez znajomych dotarłam więc do ukraińskich twórców i zaproponowałam prezentację ich sztuk w Gdańsku” – powiedziała Sadowska.
Projekt przewiduje prezentację sztuki „Niebieski bus” autorstwa ukraińskiego dramaturga Dmitrija Lewickiego oraz „Zapisków z Majdanu”, które w formę sztuki teatralnej ujęła dramaturg Natalia Vorożbyt. Obie prace zostaną przedstawione publiczności w formie czytanej udramatyzowanej próby, w czasie której poszczególne kwestie odczytane będą przez ukraińskich artystów, którzy jednocześnie byli często świadkami bądź uczestnikami wydarzeń na Majdanie.
„Gdy oglądałam telewizyjne relacje z Ukrainy, pomyślałam, że nie można tak siedzieć i przyglądać się temu, co tam się dzieje, że trzeba coś zrobić. Przez znajomych dotarłam więc do ukraińskich twórców i zaproponowałam prezentację ich sztuk w Gdańsku” – mówi Agata Sadowska, pomysłodawczyni projektu Teatralny Majdan.
Prezentacja „Niebieskiego busa” będzie miała miejsce w niedzielę w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Z kolei z „Zapiskami z Majdanu” publiczność będzie mogła zapoznać się w poniedziałek w gdańskim Teatrze Wybrzeże.
Jak powiedziała Sadowska „Niebieski bus” oparty został na wydarzeniach, które miały miejsce na kijowskim Majdanie na przełomie 2013 i 2014 r., jeszcze zanim pojawiły się pierwsze ofiary śmiertelne. Z kolei podstawą dla „Zapisków z Majdanu” były gromadzone przez trzy miesiące przez członków ruchu Nowy Dramat Ukraiński (tworzą go aktorzy, dramaturdzy, plastycy itp.), relacje czy wywiady dotyczące głównie późniejszych dramatycznych wydarzeń na Majdanie.
Z przekazanej przez organizatorów wypowiedzi autorki dramatu Natalii Vorożbyt, wynika, że członkowie ruchu zebrali m.in. relacje od studentów bitych w czasie pierwszej próby tłumienia manifestacji, Kozaków tworzących służbę ochrony Majdanu, chłopców konstruujących katapulty i rzucających w Berkut koktajlami Mołotowa, wolontariuszy kuchni i punktów medycznych, przyjaciół poległych, ale też ludzi, którzy nienawidzą Majdanu i uczestników rewolucji nazywają „majdanutymi”.
Jak wyjaśniła Sadowska „Zapiski z Majdanu” powstały w formie dramatu dokumentalnego, a w jego prezentacji w Gdańsku weźmie udział kilkunastu ukraińskich artystów, w tym członków ruchu Nowy Dramat Ukraiński. „Wystąpi też znana ukraińska aktorka, a jednocześnie działaczka społeczna i obrończyni praw człowieka Rimma Zubina” – poinformowała Sadowska.
Czytanie obu dramatów odbędzie się w języku ukraińskim, ale organizatorzy zadbają o polskie tłumaczenie. Wstęp na prezentacje obu sztuk jest bezpłatny, wcześniej jednak trzeba dokonać rezerwacji wejściówek wysyłając zgłoszenie na adres a.sadowska@solidarity.org.pl.
W trakcie prezentacji sztuk prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na leczenie w Polsce osób, które odniosły obrażenia w czasie zamieszek na Ukrainie.
Obok Fundacji dla Sztuki Ars Longa, Teatrem Wybrzeże i Nadbałtyckim Centrum Kultury, organizatorami Teatralnego Majdanu są Urząd Miejski w Gdańsku oraz Europejskie Centrum Solidarności. (PAP)
aks/ ls/