Oprócz aktywnego wypoczynku na nartach, turyści wypoczywający pod Tatrami mogą skorzystać z oferty kulturalnej. Bogatą ofertę na ferie przygotowało Muzeum Tatrzańskie.
"Aby dać turystom szansę na spędzenie urlopu z kulturą po nartach, organizujemy w czasie ferii szereg wydarzeń i zapraszamy wypoczywających pod Tatrami do naszych 8 muzeów i 3 galerii sztuki. Oprócz interesujących wystaw dzieł Witkacego czy Władysława Hasiora, proponujemy muzealne spotkanie poświęcone twórczości Hasiora i Rafała Malczewskiego” – powiedziała PAP dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende–Surmiak.
W każdą feryjną środę w Galerii Władysława Hasiora będzie możliwość zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem w cenie biletu wstępu. W piątki natomiast w tej Galerii będą się odbywały „Ćwiczenia z materią” czyli kreatywne zajęcia dla dzieci. Najmłodsi będą mogli poznać bliżej sposób pracy artysty oraz potrenować swoją wyobraźnię i wykonać własne dzieło sztuki.
"Aby dać turystom szansę na spędzenie urlopu z kulturą po nartach, organizujemy w czasie ferii szereg wydarzeń i zapraszamy wypoczywających pod Tatrami do naszych 8 muzeów i 3 galerii sztuki. Oprócz interesujących wystaw dzieł Witkacego czy Władysława Hasiora, proponujemy muzealne spotkanie poświęcone twórczości Hasiora i Rafała Malczewskiego” – mówiła PAP dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende–Surmiak.
12 i 13 lutego Muzeum Tatrzańskie będzie świętować 30-lecia Galerii Władysława Hasiora. W ramach obchodów zaplanowano koncert „Ludzka zdolność fantazjowania” w wykonaniu absolwentów krakowskiej i łódzkiej Akademii Muzycznej oraz Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu. Uroczystość zakończy pokaz filmów dokumentalnych o Władysławie Hasiorze, podczas którego będzie można zobaczyć m.in. obrazy „Wernisaż wśród jabłoni” i „Nie buduję już pomników”. Pokaz filmów będzie połączony z dyskusją na temat sztuki Hasiora. Na uroczystości jubileuszowe wstęp jest wolny.
Ciekawie zapowiada się wystawa w Galerii Sztuki XX wieku w wilii Oksza, zatytułowana „Witkacego portrety kobiet i dzieci”. Na wystawie zgromadzono portrety kobiece i dziecięce autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza, które od dłuższego czasu nie były pokazywane publiczności. Wśród pasteli Witkacego znajduje się zakupiony pod koniec ubiegłego roku przez Muzeum Tatrzańskie „Portret Krystyny i Ludwika Fischerów”. Obraz przedstawiający dwoje dzieci zakopiańskiego lekarza Ludwika Fischera na tle pejzażu z elementami architektury to jeden z najatrakcyjniejszych przykładów wykonanych przez Witkacego portretów w typie A.
15 lutego Muzeum Tatrzańskie w willi Oksza organizuje spotkanie zatytułowane Rafał Malczewski – w poszukiwaniu „Pępka Świata”.
W Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza można także podziwiać wystawę stałą zatytułowaną „Artyści i sztuka w Zakopanem”. „Na tej wystawie prezentowana jest twórczość zakopiańskiej kolonii artystycznej którą gromadziło Zakopane przed 1939 rokiem, gdy miasto pod Giewontem było centrum życia artystycznego i intelektualnego Polaków” – opowiadała Wende–Surmiak. Na tej wystawie można m.in. podziwiać architekturę i ornamentykę w stylu zakopiańskim, obrazy Rafała Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej i Wojciecha Weissa, unikatowy ołtarz Jana Szczepkowskiego, futurystyczny projekt hotelu zakopiańskiego Leona Chwistka, wyroby szkoły koronkarskiej i szkoły snycerskiej czy archiwalne fotografie i plakaty o tematyce górskiej.
Na 6 lutego w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba zaplanowano wernisaż wystawy fotograficznej dra Jana Skłodowskiego wraz z prelekcją „Litewskim szlakiem Witkiewiczów”.
W dworze Tetmajerów w Łopusznej, filii Muzeum Tatrzańskiego podczas ferii będzie prezentowana wystawa fotograficzna poświęcona rodzinie Tetmajerów, a w szczególności poecie i powieściopisarzowi Kazimierzowi Przerwie-Tetmajerowi, jego przyrodniemu bratu, Włodzimierzowi - malarzowi i grafikowi oraz ich ojcu Adolfowi, który pełnił funkcję marszałka powiatu nowotarskiego. Fotografie prezentują podhalańskie życie Tetmajerów, którzy byli mocno związani nie tylko z Łopuszną, ale także z regionem.
W Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na zakopiańskim Kozińcu, od 28 stycznia będzie można podziwiać wystawę „Kobierce wschodnie”. Na ekspozycji znajdą się barwne tkaniny i kunsztownie wykonane naczynia z obszarów Azji Centralnej, Azji Mniejszej, Kaukazu oraz Persji.
Narciarze wypoczywający na stokach w okolicach Białki Tatrzańskiej mogą w czasie ferii udać się na zwiedzanie dwóch filii Muzeum Tatrzańskiego: zagrody Sołtysów w Jurgowie i zagrody Korkoszów w Czarnej Górze, gdzie można zobaczyć, jak wyglądało dawniej bogate i ubogie gospodarstwo spiskie z przełomu XIX i XX wieku. (PAP)
szb/ mhr/