Stowarzyszenie Wiosna - organizator akcji Szlachetna Paczka i Krakowskie Biuro Festiwalowe będą współpracować na rzecz rozwoju Klubu Filantropa gromadzącego tych, którzy chcą pomagać innym - ogłoszono w poniedziałek w Krakowie na inauguracji Festiwalu Misteria Paschalia.
Każdy, kto kupi bilety na jedno z wydarzeń kulturalnych organizowanych przez KBF, będzie zachęcany do przystąpienia do Klubu Filantropa. Jego członkowie regularnymi wpłatami wspierają „Szlachetną paczkę” i dzięki nim pomoc może dotrzeć do najbardziej potrzebujących w Polsce.
"My zajmujemy się dobrem, a kochamy piękno. W KBF są osoby, które zajmują się pięknem, a kochają dobro. Wspólnie chcemy działać na rzecz rozwój Klubu Filantropa. Ten projekt jest adresowany do ludzi z duszą, ludzi, którzy może mają mało czasu, ale chcieliby pomagać innym. Mamy nadzieję, że dzięki połączeniu sił klub, który już teraz ma ponad 4 tys. członków, nabierze jeszcze wigoru" - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Wiosna, pomysłodawca akcji Szlachetna Paczka i Klubu Filantropa ks. Jacek Stryczek.
Jedną z osób, która zdecydowała się właśnie na przystąpienie do Klubu Filantropa, jest światowej sławy operator filmowy, reżyser i scenarzysta Sławomir Idziak, który podkreśla, że jeżdżąc po wielu krajach nie spotkał się z tak przemyślanym systemem pomagania, jakim jest Szlachetna Paczka. "W tym projekcie ludzie pomagają ludziom prosto z serca w najlepszy sposób, podwyższając godność potrzebujących, wydobywając z siebie to, co najlepsze" - uważa Idziak.
Do klubu może wstąpić każdy, kto wypełni formularz dostępny na stronie internetowej Szlachetnej Paczki i zadeklaruje kwotę regularnego wsparcia. "Z ogromną radością i entuzjazmem przystępujemy do współpracy ze Stowarzyszeniem Wiosna, mając nadzieję, że osoby uczestniczące w wydarzeniach kulturalnych zechcą też pomagać innym, bo świadoma pomoc i poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka są sposobem tworzenia trwałej wspólnoty" - mówi dyrektor KBF Izabela Helbin.
Istotą organizowanej od 15 lat akcji "Szlachetna Paczka" jest bezpośrednia pomoc osobom i rodzinom, które potrzebują wsparcia. Ich adresy pozyskiwane są przez działających lokalnie wolontariuszy. Na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia rodziny otrzymują paczki odpowiadające ich materialnym potrzebom.
Łączna wartość pomocy udzielonej w 2015 r. wyniosła 54 mln zł, a średnia wartość jednej paczki - 2,6 tys. zł. W "Szlachetną Paczkę" - tak jak w latach poprzednich - angażowały się osoby prywatne, instytucje, urzędy, szkoły, a także osoby znane, m.in. para prezydencka, reprezentacja Polski w piłce nożnej, sportowcy: Kamil Stoch, Anita Włodarczyk, Agnieszka i Urszula Radwańskie oraz papież Franciszek. Ideą akcji jest nie tylko materialna pomoc dla rodzin w potrzebie; ma ona też zbliżać rodziny, darczyńców i wolontariuszy.
Organizowany przez KBF festiwal Misteria Paschalia jest jedną z najważniejszych europejskich imprez poświęconych muzyce renesansu i baroku. Prezentowane są na nim utwory związane z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą, wykonywane przez wybitnych interpretatorów muzyki dawnej. Podczas poniedziałkowej inauguracji festiwalu w Centrum Kongresowym ICE Kraków zabrzmiało oratorium "Siedem ostatnich słów naszego Zbawiciela na krzyżu" Josepha Haydna. Do niedzieli zaplanowano jeszcze sześć koncertów.(PAP)
wos/ gma/