Wymiana wiedzy i bibliografii umożliwiających powstanie bazy fundatorów i mecenasów instytucji emigracyjnych oraz umacnianie współpracy - to cel Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich poza Krajem rozpoczynającej się w środę w szwajcarskim Rapperswil.
XXXVII Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich poza Krajem odbędzie się w Muzeum Polskim w Rapperswil w Szwajcarii w dniach 2-6 września.
"To doroczna konferencja, na której spotykają się przedstawiciele różnych instytucji zajmujących się dokumentacją polskiego dziedzictwa i historii pochodzący z miejsc na całym świecie, gdzie tworzyły się skupiska emigracyjne. Tegoroczne spotkanie ma dwa zasadnicze cele. Wiele z zaplanowanych wystąpień ma być poświęconych mecenatowi artystycznemu i finansowemu polskich instytucji kulturalnych poza granicami Polski" - opowiadał PAP Krzysztof Niewiadomski z Muzeum Historii Polski, które jest współorganizatorem konferencji.
Będzie można także posłuchać referatów biograficznych przedstawiających osoby zaangażowane w zbieranie kolekcji polskiej sztuki czy pamiątek historycznych poza granicami kraju, a także poświęconych postaciom wspierającym taką działalność.
"Te referaty mają być formą upamiętnienia działań tych osób, ale też mają stanowić podstawę do dalszych prac biograficznych i badań nad polskim mecenatem kulturalnym na emigracji" - relacjonował Niewiadomski.
Jak zaznaczył, konferencja od początku istnienia jest przestrzenią spotkania przedstawicieli instytucji dokumentacyjnych, muzeów, bibliotek, archiwów i polskich instytucji kultury z całego świata.
"A także związanych z taką działalnością instytucji z kraju takich jak Muzeum Historii Polski czy Biblioteka Narodowa. Ta przestrzeń spotkania będzie służyła wymianie doświadczeń, nawiązywaniu kontaktów i dzieleniu się informacjami o wzajemnej działalności czy możliwościach współpracy i perspektywach pozyskiwania poloników. Dlatego konferencja ma też taki wymiar integracji środowisk zajmujących się zachowywaniem polskiego dziedzictwa" - podkreślił muzealnik.
W ramach konferencji odbędą się referaty, dyskusje warsztatowe oraz sesje. Ich celem ma być wymiana wiedzy i bibliografii, które umożliwią stworzenie bazy fundatorów i mecenasów instytucji emigracyjnych. W programie zaplanowano również część artystyczną: koncert w wykonaniu polskich muzyków, prezentację wystawy rzeźby Beaty Czapskiej oraz ekspozycji poświęconej pamięci Polaków internowanych w Szwajcarii, a także zwiedzanie Muzeum Napoleona w Pałacu Arenenberg.
Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie działa nieprzerwanie od 36 lat i skupia najważniejsze instytucje kulturalne polskiej emigracji. (PAP)
akn/ agz/
Zadanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Dziedzictwo kulturowe. Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”.