Kilkuset muzyków z 31 zespołów zaprezentuje utwory dawnych mistrzów na 37. Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. Wydarzenie rozpocznie się 24 lutego w Kaliszu.
Muzycy będą rywalizowali o złote, srebrne i brązowe Harfy Eola w pięciu kategoriach. Wyróżnieniem specjalnym jest bursztynowa statuetka, która przyznawana jest w dodatkowej kategorii: dla zespołów muzyki dawnej, których członkowie mają powyżej 21 lat. Zespoły będą oceniane przez jury pod przewodnictwem dr Agaty Sapiechy.
„Festiwal w Kaliszu jest jedynym miejscem w kraju, w którym można usłyszeć utwory średniowiecza, renesansu i baroku w wykonaniu prawie 400 muzyków. Zainteresowanie festiwalem rośnie z roku na rok. Mamy sygnały, że jest zauważalny i doceniany za granicą, czego dowodem jest udział w tym roku zespołu Trecanum. Jego koncert będzie również doskonałą okazją dla uczestników zmagań konkursowych, aby zobaczyli, jak taką muzykę wykonują profesjonalni artyści” – powiedziała PAP dyrektor festiwalu Grażyna Dziedziak.
Koncerty w ramach festiwalu zaplanowano w Kaliszu oraz w wielu miejscach Wielkopolski: w Gołuchowie, Wronowie, Krotoszynie, Ostrowie Wielkopolskim, Ostrzeszowie oraz w Poznaniu. Gala finałowa odbędzie się w sobotę 28 lutego w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.
W ramach koncertu specjalnego w Katedrze Kaliskiej wystąpi francuski zespół Trecanum. W czwartek 26 lutego dziewięcioosobowy zespół a’ capella wykona chorały gregoriańskie i średniowieczne polifonie na okres Wielkiego Postu i przygotowań do Świąt Wielkiej Nocy.
Z festiwalem od 20 lat związany jest także konkurs plastyczny „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”. W tym roku wpłynęło na niego ponad pół tysiąca prac. Nagrodzone grafiki, pastele, kolaże i rysunki zostaną zaprezentowane 25 lutego w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.
Od kilku lat nagrodzone prace można kupować na aukcji w internecie. Dzięki uzyskanym w ten sposób pieniądzom, kilkoro uzdolnionych muzycznie lub plastycznie młodych artystów związanych ze „Scholą Cantorum” otrzymuje corocznie stypendia. (PAP)
rpo/ gma/