Ponad sto koncertów, spektakli, wystaw i innych przedsięwzięć artystycznych czeka widzów zbliżającego się 45. Międzynarodowego Kampusu Artystycznego Fama w nadmorskim Świnoujściu. Jeden z najstarszych festiwali artystycznych w kraju rozpocznie się w połowie sierpnia.
„Fama to także jedno z największych w Polsce wydarzeń skupiające młodych przedstawicieli praktycznie wszystkich dziedzin sztuki; przybywają tu muzycy, filmowcy, ludzie teatru, pisarze, czy malarze” – powiedział PAP rzecznik festiwalu Daniel Źródlewski. Dwa festiwalowe tygodnie szczelnie wypełnią koncerty, spektakle, wystawy, ale także warsztaty w poszczególnych sekcjach, czy happeningi – dodał.
Jak podkreślił Źródlewski, Fama nie ogranicza się tylko do prezentacji młodych twórców, ale również konfrontuje ich ze starszymi artystami.
„Na Famę zjeżdża blisko pół tysiąca młodych artystów, którzy w swoich miastach są już uznanymi i rozpoznawalnymi postaciami” – powiedział Źródlewski. „Śmiało można porównać festiwal do telewizyjnych talent show, z tą jednak różnicą, że Fama odbywa się w planie żywym i nie produkuje celebrytów, ale prawdziwych artystów” – dodał.
W programie tegorocznej edycji Famy znalazł się cykl warsztatów Laboratorium muzyki adresowany do studentów uczelni muzycznych, którym pokieruje Marcin Masecki, a także koncert debiutującej kilka lat temu na Famie Meli Koteluk – wyliczył Źródlewski. „Teatralną gwiazdą będzie poznański Teatr Ósmego Dnia z przygotowanym specjalnie dla Famy widowiskiem +Matka Odra. Factory+” – dodał.
Teatr z Poznania od kilku lat realizuje artystyczny projekt „Factory” oparty na relacjach ludzi związanych z dawnymi dużymi przedsiębiorstwami. Poznańscy artyści mają na koncie dwie realizacje tego typu: w poznańskiej Fabryce Cegielskiego oraz w hali dawnej Stoczni Szczecińskiej. Twórcy oddają w nim głos ludziom, którzy tworzyli historię zakładów, a dziś odchodzą w zapomnienie.
Tematem zaprezentowanego na Famie spektaklu będącego częścią projektu „Factory” będzie upadek świnoujskiego Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich Odra. Przedsięwzięcie powstanie w oparciu o wspomnienia i osobiste doświadczenia ludzi związanych z zakładem, dlatego artyści proszą mieszkańców Świnoujścia o podzielenie się ich historiami związanymi z zakładem.
Fama tradycyjnie od lat wypełnia kilkadziesiąt miejsc w całym Świnoujściu, ale organizatorzy tegorocznego festiwalu zachęcają mieszkańców do jeszcze większego zbliżenia i „udomowienia” wydarzeń artystycznych. „Czekamy na zaproszenia od mieszkańców, a wtedy chętnie przeniesiemy się z wydarzeniami artystycznymi na podwórko, ulicę, skwer, czy nawet do mieszkania” – zachęca Źródlewski.
Historię świnoujskiego festiwalu tworzą takie osoby i grupy jak Magda Umer, Marek Grechuta, Jacek Kaczmarski, Agnieszka Duczmal, Jan Sawka, Jacek Kleyff, Krzysztof Knittel, Grzegorz Ciechowski, Olga Lipińska, Renata Przemyk, Maciej Stuhr, Kinga Preis, zespół Raz Dwa Trzy, Teatr Ósmego Dnia, Salon Niezależnych, Kabaret Potem. Festiwal odbywa się od 1965 roku.
Organizatorami tegorocznej Famy są: Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma-Art, miasto Świnoujście i Zrzeszenie studentów Polskich. (PAP)
res/ pz/