Wykład ilustrowany nagraniami będący spotkaniem muzyki romantycznej z alternatywną odbędzie się we wtorek 11 maja w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
W Sali Koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina dojdzie do spotkania Johannesa Brahmsa i Brendana Perry’ego z Dead Can Dance - zapowiadają organizatorzy. Według nich „będą to emocje nieuchwytne, podszyte cieniem smutku i gotyckiego niepokoju"
Muzyka Brahmsa, który urodził się w 1897 r., była bardzo wyraźnie zakorzeniona w niemieckiej tradycji. Brahms uważał, iż jako kompozytor urodził się za późno. I w ten sposób dawał wyraz swemu przywiązaniu do tradycji, do barokowych i klasycznych form oraz wzorców, uznawanych w romantyzmie powszechnie za przebrzmiałe.
Z kolei Brendan Perry, urodzony w 1959 r. brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista znany z wieloletnich występów w grupie muzycznej Dead Can Dance, zaczynał od punk-rocka, by potem stać się "rzecznikiem" stylu grupy prezentującej alternatywne spojrzenie na world music, z wpływami gatunków zaliczanych do szeroko pojętego dark independent. "Ten mikst - według organizatorów wydarzenia - zapowiada się interesująco".
Zbliżenie do siebie świata muzyki popularnej i poważnej odbędzie się za sprawą prowadzących spotkanie Mariusza Gradowskiego i Pawła Siechowicza. "Nie chodzi tu o spór, ale o znalezienie punktów stycznych łączących utwory reprezentujące odległe od siebie estetyki" - można przeczytać w materiałach zapowiadających wykład.
Mariusz Gradowski jest absolwentem Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego; w 2004 napisał pracę magisterską pt. "Człowiek, transcendencja i sztuka dźwięków. Próba antropologii muzyki" oraz Instytutu Muzykologii UW; w 2006 przedstawił pracę magisterską pt. "Twórczość zespołu The Doors".
Studiował również muzykologię na Uniwersytecie w Kopenhadze. Od 2005 r. wykłada
w Zakładzie Muzykologii Systematycznej Instytutu Muzykologii UW. Interesuje się antropologią muzyki oraz szeroko rozumianą muzyką popularną, ze szczególnym wskazaniem na twórczość Czesława Niemena.
Paweł Siechowicz jest absolwentem muzykologii i ekonomii w ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW, doktorantem w Instytucie Muzykologii UW, edukatorem w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina. Jest też autorem książki "Wyobraźnia muzyczna Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa".
Wykład "Brahms/Perry", ilustrowany nagraniami, odbędzie się we wtorek 11 maja w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. (PAP)
abe/ par/