Hejnałem mariackim rozpoczął się w sobotę koncert „Szalom na Szerokiej”, który jest symbolicznym zwieńczeniem Festiwalu Kultury Żydowskiej (FKŻ) w Krakowie. Koncert potrwa do późnych godzin nocnych.
W tym roku hejnał mariacki odegrał hejnalista z wieży mariackiej. W ubiegłych latach utwór wykonywali różni artyści, na różnych instrumentach - od gitary po tubę.
Przed rozpoczęciem koncertu dyrektor FKŻ Janusz Makuch dedykował koncert "wszystkim tym, którzy kiedyś zamieszkiwali Kazimierz, a których już nie ma".
Po odegraniu hejnału mariackiego przed publicznością wystąpił polsko-żydowski zespół Alte Zachen. Pozostałe grupy, które na scenie na ul. Szerokiej zaprezentują tradycyjne i współczesne brzmienia żydowskie, to: The Klezmatics, Shai Tsabari Future Orchestra & Ahuva OZeri, David Krakauer & Ancestral Groove, Shlomo Bar & Habrera Hativeet, Kutiman Orchestra i Festival All Stars. Zespoły te pochodzą z Izraela i Stanów Zjednoczonych.
„Szalom na Szerokiej” to jedno z największych wydarzeń muzycznych w świecie żydowskim. Przesłaniem koncertu jest pokój na świecie.
Koncert tylko symbolicznie zwieńcza 10-dniowy FKŻ, ponieważ festiwalowe wydarzenia potrwają też w niedzielę - w tym dniu na gości festiwalu czekają jeszcze wykłady, zwiedzania i koncerty. Do wyboru będą oni mieli m.in. spacer po Krakowie śladami żydowskimi, zwiedzanie cmentarzy żydowskich i opowieść o przemianach żydowskiej sztuki nagrobnej. Dla zainteresowanych Agnieszka Legutko i Anna Rozenfeld w Cheder Cafe wygłoszą wykład o literaturze tworzonej w języku jidysz, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Izaaka Lejbusza Pereca, jednego z najbardziej cenionych pisarzy żydowskich, który zmarł 100 lat temu.
Z kolei na melomanów w ostatnim dniu festiwalu czekają dwa koncerty. Podczas pierwszego z nich wystąpi Leopold Kozłowski – pianista, kompozytor i dyrygent, nazywany ostatnim klezmerem Galicji – jest wnukiem Pejsacha Brandweina, założyciela najsłynniejszej w Galicji kapeli klezmerskiej. Kozłowski był kierownikiem muzycznym Teatru Żydowskiego w Warszawie i zespołu Roma. Jest autorem muzyki teatralnej i filmowej. Opracował muzycznie wszystkie polskie wersje musicalu „Skrzypek na dachu”.
Bohaterem drugiego koncertu będzie duet folkowo-popowy Lola Marsh z Tel Awiwu. Zespół został założony w 2013 r. przez Gila Landaua i Yael Shoshanę Cohen. Lola Marsh występowała na takich prestiżowych festiwalach jak Primavera Sound w Barcelonie czy Pohoda na Słowacji. W tym roku gościła na Life Festival Oświęcim.
W tym roku motywem festiwalu był kwartał, czyli żydowska dzielnica. Na potrzeby festiwalu powstał specjalny Kwartał FKŻ - minimiasteczko koło Starej Synagogi. W tym miejscu odbyła się znaczna część wydarzeń. Przestrzeń Kwartału FKŻ pełniła funkcję sceny artystycznej, placu zabaw, czytelni, kawiarni, miejsca spotkań z literaturą itp.
Poprzez Kwartał FKŻ organizatorzy chcieli oddać hołd Kazimierzowi, który przez wieki był domem krakowskich Żydów, ale też innym dzielnicom żydowskim na świecie: od Jerozolimy po Lower East Side na Manhattanie.
W programie tegorocznej edycji było 300 wydarzeń. Organizatorzy zaprosili łącznie 168 artystów, wykładowców, instruktorów z Polski, Izraela, USA, Węgier, Niemiec, Austrii. W festiwalu – jak szacują organizatorzy – wzięło udział ok. 30 tys. osób. (PAP)
bko/ je/