Litewska muzyka folkowa będzie motywem niedzielnego Etno Festiwalu Olandia w Prusimiu (Wielkopolskie). Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Mela Koteluk i zespół Sen Svaja, który inspirację czerpie z dawnych wierzeń, świętych gajów i pogańskiego kultu przyrody.
„Olandia jest miejscem niezwykłych spotkań z wielokulturowością” – podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy festiwalu Piotr Oleksy. „W tym roku uczestnicy wydarzenia będą mogli spotkać się zarówno w sensie symbolicznym, jak i fizycznym z kulturą litewską, która, mimo że jest nam bliska geograficznie, to w Polsce jest niezwykle mało znana” – dodał.
Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie litewskie trio Sen Svaja. Kobiety, które współtworzą zespół w swych utworach sięgają do głębi pradawnej kultury litewskiej z czasów przedchrześcijańskich. W ich utworach można odnaleźć nawiązania do dawnych wierzeń pogańskich, kultu przyrody czy tzw. świętych gajów.
Na scenie wystąpi również jedna z najbardziej uznanych artystek polskiej sceny alternatywnej Mela Koteluk. Organizatorzy podkreślają, że jej występ podczas tegorocznego festiwalu nie jest przypadkowy. „Mimo że artystka nie jest kojarzona z muzyką folkową, to rodzina Koteluków ma w swojej historii dość długi okres zamieszkiwania na terenach obecnej Litwy i jak się okazuje, pamięć o tym jest bardzo istotna również dla samej artystki” – podkreślił Oleksy.
„W tym roku uczestnicy wydarzenia będą mogli spotkać się zarówno w sensie symbolicznym, jak i fizycznym z kulturą litewską, która, mimo że jest nam bliska geograficznie, to w Polsce jest niezwykle mało znana” – podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy festiwalu Piotr Oleksy.
Uczestnicy wydarzenia będą mogli usłyszeć również wieloetniczny zespół z Wileńszczyzny Black Biceps, którego artyści łączą w swoich utworach rock z folkiem. Muzycy, którzy w ubiegłym roku stali się gwiazdami litewskiej edycji programu „Mam talent” zaśpiewają w Olandii w czterech językach: rosyjskim, białoruskim, litewskim i polskim.
Organizatorzy zapewniają, że niezwykłym muzycznym doświadczeniem będzie ponadto występ polskiego zespołu Sutari. Artystki opierając się na ludowych pieśniach, tworzą muzykę zarówno nawiązującą do tradycji, jak i niezwykle bliską współczesnym odbiorcom.
W ramach festiwalu odbędzie się ponadto konkurs o statuetkę Złotego Wiatraka. Do rywalizacji zapraszane są młode zespoły prezentujące różne style muzyczne, które dopiero rozpoczynają swoją karierę. Każda z kapel przed rozpoczęciem festiwalu będzie miała możliwość zaprezentowania swojego dorobku. Dodatkowo, zespoły wykonają piosenkę konkursową, którą w tym roku będzie przedwojenny szlagier „To Wilno”. Grupy zagrają ten utwór we własnych aranżacjach, mniej lub bardziej zbliżonych do oryginału. Zwycięzca natomiast, zostanie nagrodzony statuetką Złotego Wiatraka oraz otrzyma nagrodę pieniężną.
Etno Festiwal organizowany jest przez mającą swą siedzibę w wielkopolskim Kwilczu Fundację Olendrzy dla Polski. Fundacja skupia się nie tylko na kultywowaniu pamięci o holenderskich osadnikach w tej części Wielkopolski, ale stwarza platformę do spotkań z dorobkiem grup etnicznych zamieszkujących Europę. Odbywający się od czterech lat w zespole dworskim Olandia w Prusimiu festiwal przybliża zarówno muzykę, sztukę, jak i obyczaje europejskie. Celem Etno Festiwalu jest ponadto zwrócenie uwagi na kwestie tolerancji dla odmienności oraz otwartości na otaczający świat i ludzi.
Patronat nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Prasowa.(PAP)
ajw/ mhr/