Prace artystów uważanych za czołowych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej można od soboty zobaczyć na wystawie na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Ekspozycja jest również prezentacją postaw dwóch uznanych krytyków - Bożeny Kowalskiej i Mariusza Hermansdorfera.
Wystawę „Mediacja i ekspresja” tworzy kilkadziesiąt prac sześciu przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej - Wojciecha Fangora, Romana Opałki, Kajetana Sosnowskiego, Magdaleny Abakanowicz, Władysława Hasiora i Aliny Szapocznikow.
Jak podkreśliła kuratorka wystawy Bożena Kowalska, ekspozycja ma dwóch kuratorów - krytyków sztuki o odmiennych preferencjach. „Przedstawia więc dzieła z dwóch różnych artystycznych narracji. Została też pokazana w dwóch wyodrębnionych przestrzeniach ekspozycyjnych. Jedna z tych opcji została tytułowo określona jako medytacja, druga – jako ekspresja. Nie znaczy to jednak, że dzieła twórców spod znaku ekspresji wyzbyte są elementu medytacji, a określone medytacyjnymi – pozbawione ekspresji” - zaznaczyła Kowalska.
Kowalska wybrała dzieła Fagora, Opałki i Sosnowskiego. To prace, w których dominują kształty geometryczne, liczby i związki chemiczne, i - jak podkreśliła - wymagają od odbiorcy skupienia i refleksji.
Drugi z kuratorów – Mariusz Hermansdorfer – przedstawił prace charakteryzujące się ekspresją. To dzieła Abakanowicz, Szapocznikow i Hasiora. To artyści, których – jak podkreślają organizatorzy - cechuje niezgoda wobec zastanego świata. Prezentowane dzieła są wyrazem buntu wobec doświadczeń wojennych czy rzeczywistości realnego socjalizmu.
Ekspozycja, którą można oglądać na wrocławskim Dworcu Głównym PKP do 24 czerwca, wpisuje się w program artystycznym Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016.(PAP)
pdo/ akw/