Przedstawieniem „Z palemką i wózeczkiem” Teatr po Latach ze Świątnik Górnych (Małopolskie) przypomni dawny wielkanocny zwyczaj chodzenia z wózeczkiem i figurą Jezusa. Widowisko odbędzie się w Niedzielę Palmową w Krakowie i w Świątnikach Górnych.
Zespół Teatru po Latach, składający się z ok. 20 aktorów w wieku od 8 do 78 lat, po prezentacji widowiska na krakowskim Rynku, pojedzie do Świątnik - tu da pokaz na scenie Strażnicy Kultury.
„W naszym spektaklu przedstawiamy dawny zwyczaj chodzenia z wózeczkiem, który na terenie Pogórza Wielickiego był bardzo popularny i stanowił ludową część Niedzieli Wielkanocnej" - powiedziała PAP Natalia Wojtala, która prowadzi Teatr po Latach. Jak dodała, bohaterowie spektaklu opowiedzą też widzom o zapomnianych zwyczajach świątecznych i wykonają stare pieśni wielkanocne.
Amatorski Teatr po Latach ze Świątnik Górnych tworzy grupa pasjonatów. W swoim zróżnicowanym repertuarze często czerpie z bogactwa miejskiego i wiejskiego folkloru.
Najważniejszym „bohaterem” przedstawienia jest - mówiła Wojtala - mały drewniany wózeczek z zamocowaną w środku figurką zmartwychwstałego Chrystusa. Postać otaczają zielone gałązki bukszpanu lub barwinka i kwiaty, najczęściej robione ręcznie. Wózek przyozdabiają także wstążki z kolorowych bibuł.
W widowisku wózek poniesie bogato odziany gospodarz, towarzyszyć mu będą halabardnicy. W przedstawieniu wezmą też udział kobiety ubrane w peleryny, ozdobione kwiatami, symbolizującymi wiosnę. Grupa będzie mieć ze sobą własnoręcznie wykonane palmy.
"Jako że w Świątnikach Górnych kultywuje się zarówno tradycje typowo krakowskie jak i góralskie, niektórzy z aktorów występują w strojach krakowskich, a inni w góralskich. Są też stroje mieszczańskie i współczesne. Publiczność zobaczy też aktorów w kostiumach kury i koguta. To oczywiste - święta Wielkiej Nocy bez jajka przecież obejść się nie mogą. Ta część przedstawienia ma humorystyczny, bardziej współczesny charakter. Spodoba się na pewno młodszej części widowni” – powiedziała Wojtala.
W dawnej wsi wózeczek ze Zbawicielem był noszony z domu do domu, po mszy rezurekcyjnej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Wózek „jeździł” tylko w domach. Młodzi chłopcy śpiewali pieśni o zmartwychwstaniu. Ich śpiewowi towarzyszył jedynie dźwięk dzwonków - głośniejszy na wejście i wyjście - zanikający podczas śpiewu. Po życzeniach gospodyni dawała "wielkanocnym kolędnikom” różne smakołyki przygotowane na śniadanie wielkanocne lub datki pieniężne.
Amatorski Teatr po Latach ze Świątnik Górnych tworzy grupa pasjonatów. W swoim zróżnicowanym repertuarze często czerpie z bogactwa miejskiego i wiejskiego folkloru.
Świątniki Górne niedaleko Krakowa, pierwotnie nazywane Górkami, istnieją prawdopodobnie od XI w. Miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1997 r. W 2011 r. mieszkało tu 2280 osób. Jedną z atrakcji miasta jest Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły.
Teatralna Niedziela Palmowa w Świątnikach Górnych jest organizowana w ramach projektu „Dotknij Teatru”.
Także w Świątnikach Górnych w Niedzielę Palmową odbędzie się spektakl „Bo ja kocham mój Kraków” w wykonaniu artystów z krakowskiego Stowarzyszenia „Lajkonik”, zrzeszającego seniorów, w tym seniorów niewidomych. Po prezentacjach zaplanowano dyskusję na temat roli teatru w życiu człowieka. (PAP)
bko/ par/