Kilkadziesiąt obrazów z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie m.in. Chełmońskiego i Malczewskiego znalazło się w Galerii Malarstwa Polskiego, otwartej w piątek przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Pałacu Prezydenckim. "Będą pięknie opowiadać o Polsce" - powiedział prezydent.
"Galeria będzie pięknie opowiadała o Polsce" – podkreślił Bronisław Komorowski otwierając w Pałacu Prezydenckim Galerię Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Kilkadziesiąt obrazów najwybitniejszych polskich artystów - Józefa Chełmońskiego, Adama Chmielowskiego, Józefa Czapskiego, Edwarda Dwurnika, Aleksandra Gierymskiego, Jana Lebensteina, Jacka Malczewskiego czy Stanisława Witkiewicza będzie zdobić Pałac przez półtora roku.
Obrazy mogą liczyć na specjalna widownię. "O tłumach trudno mówić w Pałacu Prezydenckim, ale zbiory oglądają często bardzo ważne osobistości, które przyjeżdżają z całego świata. Będą to koronowane głowy, prezydenci, bardzo ważne osobistości życia publicznego z całego świata, ale także i tysiące, bo tak się to już utarło, obywateli polskich, którzy przyjeżdżają tutaj po to, aby przyjrzeć się, jak wygląda ten kawałek Polski, który jest miejscem reprezentacyjnym, miejscem skąd inni oglądają nasz kraj.(...) Dzieła sztuki z Muzeum Narodowego w Krakowie będą opowiadały o Polsce, o naszej kulturze, naszych symbolach" - zaznaczył Komorowski.
Prezydent podziękował Instytutowi Literackiemu w Paryżu, który zgodził się w formie depozytu przekazać do galerii mało znany obraz Józefa Czapskiego; Bronisławowi Komorowskiemu przypomina on historię jego własnej rodziny. Czapski był człowiekiem, który w 1919 roku szukał w ogarniętej rewolucją Rosji zaginionych polskich oficerów; wśród nich był Bronisław Romer, rotmistrz kawalerii z rodziny prezydenta, po którym Bronisław Komorowski odziedziczył imię.
W Sali Kolumnowej Pałacu zawisły obrazy Jacka Malczewskiego, na klatce schodowej podziwiać można obrazy przedstawiające sceny z życia Tadeusza Kościuszki autorstwa Michała Stachowicza. W Antyszambrze prezentowane są krajobrazy pędzla Józefa Chełmońskiego i Adama Chmielowskiego, w Sali Obrazowej eksponowane są między innymi dzieła Aleksandra Gierymskiego, Stanisława Witkiewicza i Włodzimierza Tetmajera. W sali przy Okrągłym Stole znalazły się prace pochodzące z lat 80. XX w. nawiązujące do procesów ustrojowych tamtego czasu, a w Sieni Małej eksponowane są obrazy Józefa Czapskiego oraz portret artysty pędzla Jana Lebensteina.
W piątkowej uroczystości wzięły także udział m.in. minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska oraz Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.
Galeria Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie to kolejna odsłona realizowanej od kilku lat koncepcji Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego prezentowania w przestrzeni Pałacu Prezydenckiego największych dzieł polskiej sztuki. (PAP)
aszw/ par/