Wykłady, warsztaty, koncerty i spektakle złożą się na rozpoczynający się w czwartek w Gdańsku Festiwal Kultury Żydowskiej Zbliżenia. Główną bohaterką czterodniowego festiwalu będzie Zuzanna Ginczanka – polska poetka żydowskiego pochodzenia.
„Ginczanka była rewelacyjną młodą poetką, która wyprzedzała swój czas. Zaczęła pisać w bardzo młodym wieku. Namaszczona przez Juliana Tuwima, należała do grupy Skamandrytów. Jej poezja jest wciąż jeszcze odkrywana, wciąż o niej mało wiemy” - powiedział PAP pomysłodawca i kierownik merytoryczny Festiwalu, Marek Brand.
Jak wyjaśnił, w programie festiwalu znajdą się m.in. dwa premierowe muzyczne przedsięwzięcia poświęcone rozstrzelanej w wieku 27 lat w Krakowie, a wcześniej ukrywającej się przed Niemcami, poetce.
Pierwszy z projektów, noszący tytuł „Szpilki”, to muzyczno-teatralna opowieść o poetce w wykonaniu zespołu w składzie Maja Miro, Maria Ka i Maria Graczyk. Drugie wydarzenie, to koncert muzyczno-literacki pt. „W moich marzeniach bije burza” w wykonaniu Celina Muza & Susanne Folk Trio stworzony z tekstów Zuzanny Ginczanki oraz dwóch niemieckich poetek żydowskiego pochodzenia Maschy Kaleko i Lili Gruen.
W programie festiwalu znalazł się też film prezentujący życie poetki pt. „Urwany wiersz. Zuzanna Ginczanka (1917-1944)” w reż. Mary Mirki Milo oraz poświęcony jej wykład, który wygłosi literaturoznawczyni i teatrolożka prof. Izolda Kiec.
Oprócz spektakli związanych z główną bohaterką tegorocznego festiwalu, w ramach Zbliżeń obejrzeć będzie można także kilka innych przedstawień, w tym program muzyczno-kabaretowy „Do niezobaczenia się z panem” w wykonaniu Teatru Zielony Wiatrak oraz spektakl „Wyzna(nie)” zrealizowany przez Fundację Szalom.
W programie nie zabraknie też muzyki: wystąpi m.in. zespół Zagan Acoustic, który wykonana koncert pt. „Dźwięki krakowskiego Kazimierza”.
Częścią festiwalu będą też liczne warsztaty, w tym związane z koszerną kuchnią, żydowską piosenką czy tradycyjnymi wyrobami z drewna zdobionymi ornamentyką żydowską. W programie znalazły się też warsztaty przybliżające żydowski komiks a także język hebrajski.
Na zestaw wykładów złożą się m.in. te, w czasie których można będzie poznać legendę związaną z Golemem a także tajemnice imion Żydów sefardyjskich. Jedna z prezentacji będzie poświęcona niemiecko-żydowskiemu filozofowi, teologowi i krytykowi literackiemu - Walterowi Benjaminowi, inna – kobietom w filmach jidysz, a kolejna – historii Żydów mieszkających w Słupsku.
Większość imprez składających się na festiwal będzie miała miejsce w gdańskiej Nowej Synagodze, część z nich odbędzie się w Klubie Winda GAK, Klubie Żak oraz Bibliotece Manhattan.
Festiwal Kultury Żydowskiej Zbliżenia odbędzie się w Gdańsku już po raz trzeci. Organizatorem imprezy jest Fundacja Kultury Zbliżenia, która pozyskała na ten cel m.in. grant w konkursie ogłoszonym przez gdański samorząd. (PAP)
aks/ par/