Michał Cholewa i Anna Kańtoch zostali laureatami Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2014. Wyróżnienie przyznawane jest przez fanów fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich tego gatunku.
Ogłoszenie wyników głosowania fanów odbyło się w sobotę w Poznaniu podczas gali w ramach 30. Ogólnopolskiego Festiwalu Miłośników Fantastyki Polcon 2015. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: za powieść i za opowiadanie.
Michał Cholewa otrzymał nagrodę za powieść "Forta".
Autor zwycięskiej powieści z wykształcenia jest matematykiem, z zawodu informatykiem, a fantastą z zamiłowania. Jak piszą o nim organizatorzy, "nałóg czytania wykształcił mu się już za młodu, z czasem przyszło także zainteresowanie pisaniem”. Jego powieściowy debiut to „Gambit” (2012 r.). Trzeci tom cyklu - „Forta” przyniósł pisarzowi pierwszą i zwycięską nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.
Anna Kańtoch jest laureatką w kategorii opowiadanie za "Sztukę porozumienia".
Kańtoch jest autorką fantasy z elementami klasycznego kryminału, science fiction z elementami „new weird” oraz prozy z pogranicza fantastyki i realizmu magicznego; ostatnio nawiązuje także do klasyki gatunku literatury młodzieżowej. Wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość. Ma na koncie m.in. cztery nagrody imienia Janusza A. Zajdla, zarówno za tom I powieści "Przedksiężycowi", jak i za opowiadania: "Światy Dantego", "Duchy w maszynach", "Człowiek nieciągły". Otrzymała także Nagrodę imienia Jerzego Żuławskiego za powieść "Czarne".
Ogólnopolską nagrodę miłośników literatury fantastycznej przyznano po raz pierwszy w roku 1985. Wtedy nosiła ona nazwę "Sfinks". Po śmierci Janusza Zajdla, który nie zdążył odebrać wyróżnienia za rok 1984 (za powieść "Paradyzja"), zdecydowano o zmianie jej nazwy.
Janusz Andrzej Zajdel (ur. 1938 w Warszawie, zm. 1985 w Warszawie) był prekursorem nurtu socjologicznego w polskiej literaturze science fiction. Choć jego pierwsze opublikowane utwory to opowiadania, najbardziej znany jest z powieści. Są wśród nich takie tytuły, jak wydana w 1983 r. "Limes inferior" czy opublikowana rok później "Cała prawda o planecie Ksi".
Wśród laureatów nagrody Zajdla są m.in. Andrzej Sapkowski, Andrzej Ziemiański, Anna Brzezińska i Jarosław Grzędowicz. (PAP)
pil/ ksaj/