Veronica Roth, autorka serii powieści dla młodzieży "Niezgodna", przyjeżdża do Polski i spotka się w sobotę z czytelnikami w Warszawie.
Veronica Roth miała 22 lata, kiedy w 2011 roku opublikowała powieść "Niezgodna", która trafiła na listy bestsellerów. Potem powstały kolejne części opowieści - "Zbuntowana" (2012), "Wierna" (2013) oraz początek trylogii "Cztery"(2014). W sumie powieści Roth zostały wydane w 47 krajach i sprzedały się na świecie w 35 milionach egzemplarzy.
W rankingu magazynu „Forbes” z lipca 2015 Veronica Roth znalazła się na trzecim miejscu najlepiej zarabiających pisarzy świata - ex aequo z Danielle Steel, a przed J.K. Rowling, Stephenem Kingiem i Johnem Grishamem. Jej zarobki szacuje się na 25 milionów dolarów rocznie.
W powieściach Roth na ruinach Chicago powstało nowe społeczeństwo podzielone na pięć frakcji według cech charakteru: Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość, Serdeczność. Każdy obywatel przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji jest Niezgodny – jak główni bohaterowie powieści Roth Tris i Tobias - i musi być wyeliminowany.
Szesnastoletnia Beatrice Prior dokonuje wyboru, który zaskoczy wszystkich, nawet ją samą. Porzuca Altruizm, by jako Tris stać się twardą Nieustraszoną. Musi przejść brutalne szkolenie, zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami i przekonać, czy w nowym życiu jest miejsce na miłość. Tymczasem wybucha krwawa walka pomiędzy frakcjami. A Tris ma tajemnicę, której musi strzec przed wszystkimi, bo wie, że jej odkrycie oznacza dla niej śmierć.
Wydawnictwo AMBER wydało wszystkie powieści cyklu. Każdy tom był wielokrotnie wznawiany - przed premierami filmów również w okładkach filmowych oraz w jednym tomie w twardej oprawie. Powieści sprzedały się w Polsce w ponad 200 000 egzemplarzy. W Polsce "Niezgodna" ma tysiące fanów. Zrzeszają ich m.in. cztery strony internetowe, które mają ponad 30 000 polubień na Facebooku. Od 2014 r. fani organizują coroczne zloty.
Veronica Roth urodziła się w 1988 r. w Nowym Jorku, dorastała w Barrington w stanie Illinois. Ma polsko-niemieckie korzenie. Mama, malarka Barbara Ross (z domu Rydz), jest Polką (jej rodzice byli więźniami obozów koncentracyjnych), ojciec Niemcem z Kolonii (w dzieciństwie Veronica przez jakiś czas mieszkała niedaleko Frankfurtu).
Roth studiowała psychologię w Carleton College, po roku przeniosła się na Northwestern University, gdzie ukończyła wydział kreatywnego pisarstwa. W 2011 wyszła za mąż za fotografa Nelsona Fitcha. Mieszka z mężem pod Chicago.
Powieść "Niezgodna" napisała na ostatnim roku studiów - podczas zimowej przerwy. Zanim skończyła studia, wielkie amerykańskie wydawnictwo Harper Collins kupiło w 2010 r. prawa do publikacji, a zanim książka ukazała się drukiem w kwietniu 2011, wytwórnia Summit Entertainment kupiła prawa filmowe. W ciągu zaledwie kilku miesięcy Veronica Roth z nieznanej nikomu studentki zmieniła się w jedną z najpopularniejszych autorek świata.
Przystępując do pisania "Niezgodnej" Veronica Roth, jak mówiła w wywiadach, nie zakładała, że pisze książkę dla młodzieży. Nie zastanawiała się, kto będzie ją czytał i jak zostanie sklasyfikowana. Ale widziała, że bohaterka będzie miała 16 lat i jak każdy młody człowiek będzie musiała odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jest i co zrobi ze swoim życiem.
Co było inspiracją powieści – to najczęściej zadawane autorce pytanie. Veronica, jak sama przyznaje, odpowiada na nie za każdym razem nieco inaczej. Bo za każdym razem, gdy zastanawia się, jak to się zaczęło, przychodzi jej do głowy inne, równie istotne źródło inspiracji.
Pomysł na książkę powstał, kiedy na studiach psychologicznych uczyła się o terapii ekspozycji stosowanej w leczeniu fobii i zaburzeń lękowych. Ta terapia polega na eksponowaniu pacjenta na sytuacje czy przedmioty, które budzą jego lęk (wysokość, pająki itd.) – stopniowo, w bezpiecznym otoczeniu. Tak narodził się pomysł inicjacji "Nieustraszonych". Veronica postanowiła napisać o grupie ludzi, który chcą pokonać i wyeliminować swój strach.
W tym samym czasie uczyła się na studiach o psychologii społecznej i eksperymencie Milgrama badającym posłuszeństwo wobec autorytetów. To zrodziło refleksję, jak zmienny jest nasz kodeks moralny, jak podatny na zmiany w określonych sytuacjach. O tym też jest "Niezgodna". (PAP)
aszw/ pz/