Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku szerzej otwiera się na współpracę z artystami zagranicznymi. W tym roku placówka przygotowuje dużą wystawę cenionego brytyjskiego rzeźbiarza Tony’ego Cragga. W planach są też wspólne działania m.in. z twórcami z Monachium.
Tonny Cragg (ur. 1949) należy do światowej czołówki współczesnych rzeźbiarzy. Swoje prace pokazywał m.in. podczas 45. Biennale w Wenecji, na wystawach w Galerii Narodowej w Pradze, w Paryżu - w Luwrze oraz w Centrum Georges Pompidou, w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Londynie i w muzeum sztuki CAFA w Pekinie.
W 2016 r. jego twórczość pokazywana będzie w Ermitażu w Sankt Petersburgu i w Muzeum Narodowym w Hawanie. „Udało nam się przekonać artystę do zorganizowania wystawy w Orońsku. Spodobała mu się lokalizacja naszego muzeum w historycznej posiadłości Józefa Brandta i otaczający ją park rzeźby” – powiedziała PAP dyrektorka Centrum Rzeźby Polskiej (CRP) Eulalia Domanowska.
Urodzony w Liverpoolu artysta, od wielu lat mieszka i tworzy w Wuppertalu, w Nadrenii Północnej-Westfalii, na zachodzie Niemiec. Jak podkreśla Domanowska, twórca założył tam park rzeźby z trzema galeriami, w którym pokazuje własne prace oraz zaproszonych przez siebie artystów. Crrag używa w swojej twórczości brązu, stali, kamienia, drewna i szkła. Wystawa w Orońsku potrwa od czerwca do końca października.
CRP planuje także na ten rok rozszerzenie współpracy z pięcioma innymi parkami rzeźby w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech, Francji i we Włoszech. Wiosną ma także ruszyć projekt realizowany wspólnie ze studentami wydziału architektury krajobrazu z uniwersytetu w Monachium. Oznacza to – jak podkreśla dyrektorka placówki - nawiązanie ponownych relacji z tym ważnym ośrodkiem sztuki w Niemczech.
„Nasz patron, Józef Brandt, przedstawiciel tzw. szkoły monachijskiej, połowę roku spędzał w Monachium, a połowę w posiadłości w Orońsku, gdzie zjeżdżało się wielu artystów, przyjaciół gospodarza” – przypomina Domanowska.
W tym roku w Orońsku odbędą się także wystawy polskich twórców, m.in. Damiana Rumiancewa, Ryszarda Ługowskiego i Alicji Łukasiak.
Wystawą prac artystów związanych z Akademią Sztuki w Szczecinie Orońsko zamknie wiosną cykl prezentacji dokonań twórców związanych ze środowiskami edukacji artystycznej. W poprzednich latach pokazywano m.in. dorobek artystów z ASP w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu oraz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Obecnie prezentują się artyści związani z Wydziałem Rzeźby i Intermediów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W przyszłym roku Orońsko planuje zaproszenie do współpracy uczelnie zagraniczne.
W planach są także kolejne warsztaty dla studentów i młodych absolwentów polskich uczelni artystycznych. Odbywają się one dwa razy w roku. Młodzi ludzie tworzą w Orońsku pod opieką doświadczonych artystów i teoretyków sztuki. Warsztaty kończy wystawa najlepszych prac. W tym roku ma być także przyznana nagroda dla najlepszego uczestnika imprezy.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest unikatową w kraju placówką, powołaną do ochrony narodowego dziedzictwa w dziedzinie rzeźby. W jej kolekcji znajduje się 2 tys. prac, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Sylwestra Ambroziaka, Wojciecha Fangora, Władysława Hasiora, Józefa Szajny.
Muzeum mieści się w obiektach XIX-wiecznego zespołu podworskiego, w skład którego wchodzi m.in. pałac Józefa Brandta oraz zabytkowa oranżeria, kaplica i wozownia, w których znajdują się galerie i gdzie prezentowane są prace. Rzeźby znajdują się także w otaczającym posiadłość kilkunastohektarowym parku. (PAP)
ilp/ par/