Marszałek Sejmu zwiedziła w sobotę nową siedzibę Cricoteki w Krakowie z okazji ustanowionego przez Sejm Roku Polskiego Teatru Publicznego. Został on ogłoszony w 250. rocznicę powołania Teatru Narodowego i zbiega się z 100. rocznicą urodzin Tadeusza Kantora.
Jak oceniła Małgorzata Kidawa-Błońska, Sejm powinien tak dobierać patronów roku, aby były to osoby, które są ważne dla naszej kultury, historii i kształtowania nowego pokolenia. „Kantor chyba jest dobrym przykładem takiej osoby” - oceniła.
Sejm ogłosił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru, w przekonaniu o jego wyjątkowej historii oraz roli, jaką odgrywa we współczesnym życiu naszego kraju. W jego ramach obchodzona jest także 100. rocznica urodzin Tadeusza Kantora. Z kolei UNESCO ogłosiło rok 2015 Rokiem Tadeusza Kantora.
Z tej okazji Cricoteka przygotowała specjalny program jubileuszowy w swojej krakowskiej siedzibie. „Cieszę się, że ten rok Kantora został tak dobrze zrealizowany w tym obiekcie” - zaznaczyła marszałek Sejmu.
Według niej nowa siedziba Cricoteki jest miejscem na tyle ciekawym, że może przyciągnąć nie tylko tych, którzy znają twórczość Kantora, ale także tych, którzy o niej nie słyszeli i dopiero tutaj po raz pierwszy będą mogli się z nią zetknąć.
„Cieszę się, że ten rok Kantora został tak dobrze zrealizowany w tym obiekcie” - zaznaczyła marszałek Sejmu.
Krakowska Cricoteka dysponuje największą kolekcją dotyczącą działalności teatralnej Tadeusza Kantora. We wrześniu 2014 r. nastąpiło otwarcie nowej siedziby tej instytucji - tuż nad brzegiem Wisły, na krakowskim Podgórzu. Było to jedno z najważniejszych ubiegłorocznych wydarzeń w polskiej kulturze.
Nową siedzibę wyróżnia oryginalny wygląd. Wielofunkcyjny obiekt powstał z połączenia zabudowań zabytkowej Elektrowni Podgórskiej i nowoczesnego, wysokiego na ponad 20 metrów budynku - galerii nad elektrownią. Spodnia powierzchnia galerii została wyłożona lustrzaną taflą, która odbija dachy stojących pod nią budynków elektrowni oraz plac widowiskowy wokół nich.
W nowej siedzibie prezentowana jest nie tylko twórczość Kantora, ale i jej wpływ na działania współczesnych artystów. Na ponad 4 tys. m kw. powierzchni użytkowej mieszczą się: stała ekspozycja dzieł Tadeusza Kantora, przestrzeń na wystawy czasowe, sala wielofunkcyjna ze 140 miejscami, sala edukacyjna, archiwum, czytelnia i biblioteka, księgarnia, a na ostatnim piętrze kawiarnia z widokiem na Wisłę i panoramę Krakowa.
Z początkiem września minął rok od otwarcia nowej siedziby Cricoteki. Od tego czasu placówka zorganizowała ponad 100 wydarzeń, odwiedziło ją ponad 36 tys. osób.
Podczas sobotniej wizyty w Krakowie marszałek Sejmu spotkała się także z krakowskimi przedsiębiorcami skupionymi w stowarzyszeniach "Biznes Klub" oraz "Klub krakowski", wzięła udział w Święcie Bractwa Kurkowego, a także rozmawiała z twórcami kultury w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wieczorem wysłucha koncertu w ramach krakowskiego Festiwalu Sacrum Profanum. (PAP)
rgr/ pz/