Koncert "Muzyka cerkiewna - od źródeł do współczesności", w którym wystąpił chór Narodowego Radia Ukrainy z Kijowa, rozpoczął we wtorek wieczorem 35. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2016" w Białymstoku.
Ukraiński chór, to ubiegłoroczny zdobywca jednej z dwóch równorzędnych pierwszych nagród festiwalu w kategorii chórów zawodowych. W koncercie inauguracyjnym zaprezentował m.in. arabską prawosławną modlitwę dziękczynną czy fragmenty Irmologionu Supraskiego, czyli cerkiewnej księgi liturgicznej, zawierającej teksty śpiewane podczas nabożeństw.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" uchodzi jest za jedną z najważniejszych na świecie imprez, prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną. Od 2003 roku odbywa się w Białymstoku (wcześniej w Hajnówce, która wciąż pozostaje w jego nazwie), w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej.
We wtorek w południe w centrum Białegostoku chór z Kijowa wziął udział w happeningu i zaśpiewał w jednym z kawiarnianych ogródków, przypominając mieszkańcom miasta i turystom o rozpoczynającym się festiwalu.
W tym roku w jego części konkursowej, która potrwa od czwartku do soboty, weźmie udział ponad trzydzieści chórów amatorskich i zawodowych z szesnastu krajów, m.in. z Polski, Łotwy, Macedonii, Słowacji, Białorusi, Bułgarii i Rosji.
Laureaci w kilku kategoriach, m.in. chórów parafialnych, akademickich i zawodowych, będą znani w niedzielę.
Dyrektor festiwalu Mikołaj Buszko zwraca uwagę, że jednym z celów tej imprezy jest prezentacja różnych tradycji śpiewu cerkiewnego. Przypomina również, że to jedyny taki festiwal, gdzie chóry profesjonalne stają do przesłuchań konkursowych.
Część uczestników, to laureaci kilku wcześniejszych edycji. "Zgodnie z zasadą, że jezioro niezasilane świeżą wodą usycha, gościmy też kilka chórów nowych" - dodał Buszko.
Festiwalowi towarzyszą koncerty w innych miastach, m.in. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (Penderecki jest patronem artystycznym imprezy) w Lusławicach, Warszawie, Krakowie czy Białowieży.
"Wspominamy też ludzi, których już nie ma, wybitne postaci kultury ziemi podlaskiej" - dodał Buszko. W ramach takich prezentacji w Michałowie odbędzie się koncert pamięci Tamary Sołoniewicz, znanej telewizyjnej dokumentalistki, zaś w Supraślu k. Białegostoku - pamięci fotografika Wiktora Wołkowa.
Według wyliczeń organizatorów z Fundacji "Muzyka Cerkiewna", od pierwszej edycji tej imprezy wzięło w niej udział łącznie blisko 780 chórów z 37 krajów.
Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce. W maju odbywają się tam dwa festiwale muzyki cerkiewnej. W minioną sobotę w Hajnówce zakończyły się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, którym patronuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.(PAP)
rof/ mhr/