„Za rok o tej samej porze”, tragikomedia wyreżyserowana przez Henryka Schoena na podstawie utworu kanadyjskiego dramaturga Bernarda Slade’a, to pierwsza premiera w tym roku w krakowskim Teatrze Bagatela. W rolach głównych wystąpią Magdalena Walach i Wojciech Leonowicz.
Gala premierowa odbędzie się w czwartek na scenie kameralnej przy ul. Sarego.
Jak poinformował dziennikarzy Henryk Jacek Schoen, który jest też dyrektorem Bagateli, spektakl jest wierny oryginałowi, jednak język sztuki został zmieniony na bardziej współczesny.
Twórcy spektaklu wykorzystali przekład Antoniego Marianowicza. „Tekst był tłumaczony w latach 70., my chcieliśmy bardziej współczesnego języka. Historia jednak pozostała zgodna z tekstem, ale i scenariuszem filmowym” – wyjaśnił reżyser.
Sztuka Slade’a pochodzi z 1975 r., a rozgłos zyskała dzięki adaptacji filmowej z 1978 r. Film „Za rok o tej samej porze” wyreżyserował Robert Mulligan. Adaptacja była czterokrotnie nominowana do Oscara, w tym za scenariusz autorstwa Slade’a, a gra Ellen Burstyn (jako Doris) została nagrodzona Złotym Globem.
Scenografię do spektaklu w Bagateli stworzyła żona Henryka Jacka Schoena Joanna Schoen. Jak powiedziała PAP, w przedstawieniu scena pozostanie taka sama, a najważniejsza będzie treść.
„Bohaterowie przez 20 lat spotykali się w konkretnym miejscu, był to mały domek, jakby pensjonat. Bohaterowie mówią, że wszystko wokół nich się zmienia, a ten domek pozostaje zawsze taki sam i to się im podoba, to ich ratuje z chaosu ich życia” – wyjaśniła i dodała, że upływ czasu w spektaklu widać tylko po zmieniających się kostiumach bohaterów.
Tragikomedia „Za rok o tej samej porze” doczekała się przekładów na ponad 40 języków. Sztuka odniosła sukces już po swojej premierze w 1975 r.
Bernard Slade urodził się w 1930 r. w St. Catharines w Kanadzie. Zanim zaczął pisać dramaty, był aktorem. W połowie lat 60. przeprowadził się z rodziną do Hollywood, gdzie pracował jako scenarzysta seriali komediowych, w tym wyświetlanego w Polsce „Ożeniłem się z czarownicą”.
Od połowy lat 70. poświęca się przede wszystkim dramatopisarstwu, a wszystkie jego sztuki doczekały się adaptacji na duży ekran. Polska publiczność zna Slade’a głównie jako autora „Za rok o tej samej porze” i jej kontynuacji „Po latach o tej samej porze”.
„Za rok o tej samej porze” to historia romansu Doris i George'a. Mieszkają oni ze swoimi współmałżonkami i rodzinami na dwóch końcach kraju, a widują się tylko raz w roku, w tym samym miejscu. (PAP)
bko/ agz/