"Wesele w Ojcowie” Karola Kurpińskiego i Józefa Damsego, zapomniany współcześnie pierwszy polski balet narodowy, przywrócą publiczności Balet Dworski Cracovia Danza i Orkiestra Kameralna Akademia Muzyczna w Krakowie. Premiera widowiska – 24 października.
Spektakl nazywany pierwszym polskim baletem na pointach miał swą prapremierę w 1823 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie i stał się manifestacją polskości. W XIX w. gościł na warszawskiej scenie ponad 400 razy, a także był prezentowany w Sankt Petersburgu wzbudzając zachwyt rosyjskiej krytyki i publiczności. W repertuarze Teatru Narodowego widowisko utrzymywało się z przerwami niemal do 1939 r. Po wojnie polskie teatry sięgały po ten tytuł kilkakrotnie, zaś po 1989 r. spektakl ten wystawił tylko zespół Mazowsze.
Teraz przedstawienie przypomni publiczności krakowski Balet Dworski Cracovia Danza, specjalizujący się w tańcu historycznym. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Macieja Tworka. Premiery widowiska zaplanowano w sobotę w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz 9 listopada w Teatrze Ludowym w Krakowie.
Spektakl nazywany pierwszym polskim baletem na pointach miał swą prapremierę w 1823 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie i stał się manifestacją polskości. W XIX w. gościł na warszawskiej scenie ponad 400 razy, a także był prezentowany w Sankt Petersburgu wzbudzając zachwyt rosyjskiej krytyki i publiczności.
„To bardzo ciekawy projekt - +Wesele w Ojcowie+ zabrzmi w anturażu, w jakim zostało stworzone” - ocenił w środę prorektor Akademii Muzycznej prof. Rafał Jacek Delekta.
Romana Agnel, dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza przypomniała, że krakowski zespół od lat dba o polską tradycję tańca, promując ją również za granicą. Po raz pierwszy jednak sięga po klasyczny repertuar baletowy. „Chcieliśmy też pokazać, że nasi tancerze są świetnymi wykonawcami techniki klasycznej”- zaznaczyła.
Tancerzom towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Krakowie. Według dyrygenta i kierownika muzycznego Macieja Tworka dla młodych muzyków będzie to nowe i wartościowe doświadczenie, bo po raz pierwszy zagrają do tańca baletowego.
Choreografie polskich tańców opracował Leszek Rembowski w oparciu o zapisy archiwalne. Mazury, krakowiaki, polki i marsze ukazane zostaną w pełnej scenicznej krasie, a artyści wystąpią w niezwykłych kostiumach autorstwa Zofii de Ines. Spektakl dopełnią tradycyjne pieśni obrzędu weselnego w wykonaniu śpiewającej białym głosem Magdaleny Wieczorek-Duchewicz.
Jak podkreślają organizatorzy, taneczna opowieść o weselu w podkrakowskim Ojcowie stała się pretekstem do pokazania naszej niezwykle bogatej tradycji. W XIX-w. popularność „Wesela w Ojcowie” była tak wielka, że tańce z tego przedstawienia trafiły na salony i sale balowe. (PAP)
rgr/ pz/