Absurdalne przygody i złośliwości "Pchły Szachrajki" z wiersza Jana Brzechwy podczas podróży pociągiem z różnymi pasażerami opowiada nowy spektakl Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Premiera przedstawienia z elementami iluzji - w sobotę.
„Spektakl zrobiony jest w oryginalnej konwencji. Grupa podróżników przejeżdża z jednego krańca świata na drugi, wśród nich są różne typy ludzi. W tym Orient Ekspresie (luksusowy pociąg) dzieją się różne magiczne rzeczy” – powiedział dyrektor Teatru im. Andersena Arkadiusz Klucznik.
Twórcy spektaklu chcą zabrać widzów w niezwykłą podróż w czasie. Scenografia przedstawienia inspirowana jest stylistyką lat 20. i 30. XX wieku. Akcja rozgrywa się we wnętrzu zabytkowego wagonu, a pociąg gna coraz prędzej, zamieniając się m.in. w kasyno, wnętrze opery, pokład statku, pałac sułtana.
Pasażerowie to grupa ekscentryków, rozmaitych osobowości, którzy – jak podają twórcy przedstawienia - wybrzydzając, narzekając i marudząc, przemierzają kilometry bez celu i powodu. Tytułowa Pchła Szachrajka prowokuje różne zabawne sytuacje i robi im psikusy.
W przedstawieniu wykorzystywane są elementy sztuki iluzji. „Będą magiczne efekty specjalne. Niemal w każdej scenie tego przedstawienia jest szczypta iluzji, jest kilkanaście efektów, w ciągu godziny, czyli więcej niż w niektórych spektaklach iluzjonistycznych. Iluzja, którą zobaczymy, dzieciom pozwoli poczuć się jak w bajce, a dorosłym - poczuć się jak dziecko” - powiedział autor efektów specjalnych w spektaklu, iluzjonista Jerzy Jakub Buczyński.
Spektakl jest zabawny, kolorowy i taneczny - zapowiada reżyser Marek Ciunel. „Próbujemy uszczęśliwić tym udaniem, iluzją, żartem, kłamstwem parę istnień, z którymi dzieci, jak i ich opiekunowie, będą mogli się utożsamić. Spektakl jest wielopokoleniowy” - powiedział Ciunel.
„Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy (opublikowana w 1946 r.) należy do klasyki literatury dziecięcej i wciąż inspiruje twórców teatralnych i filmowych. To charakterystyczna dla tego autora rymowana bajka dla dzieci, pełna inteligentnego humoru i satyry. Tytułowa Pchła Szachrajka to bohaterka złośliwa i perfidna, która wykorzystując innych, kłamiąc i oszukując czerpie dla siebie korzyści przy każdej nadarzającej się okazji. Inteligentna i błyskotliwa Pchła potrafi się odnaleźć w każdej sytuacji i wyjść cało z wielu opresji.
Spektakl „Pchła Szachrajka” w lubelskim teatrze im. H.Ch. Andersena w Lublinie jest przeznaczony dla widzów od lat 5.(PAP)
ren/ mhr/