W tym roku do domeny publicznej trafiła twórczość osób, które zmarły w 1944 roku. Oznacza to, że wiersze Baczyńskiego, Gajcego i Stroińskiego mogą być swobodnie kopiowane i rozpowszechniane. Wolne Lektury planują udostępnienie kolekcji ich wierszy.
Na początku każdego roku na całym świecie otwiera się dostęp do nowych zasobów, które przestały podlegać ograniczeniom prawa autorskiego i przechodzą do domeny publicznej. Kolejne dzieła: utwory literackie, obrazy, filmy i nagrania oraz prace naukowe i publicystyczne przestają być chronione prawami autorskimi i mogą być swobodnie kopiowane i rozpowszechniane oraz wykorzystywane do tworzenia materiałów edukacyjnych, produkcji artystycznych czy aplikacji. Oznacza to m.in., że utwory tych autorów można udostępniać w internecie (jak czyni to np. platforma Wolne Lektury), swobodnie wydawać (bez licencji i tantiem) i wykorzystywać we własnych produkcjach.
Zgodnie ze współczesnym polskim prawem autorskim prace literackie, dzieła sztuki, utwory muzyczne itp. są chronione prawem od momentu ich stworzenia aż do 70 lat od śmierci autora/współtwórców.
1 stycznia tego roku do domeny publicznej weszła twórczość osób, które zmarły w 1944 roku. Są wśród nich poeci powstania warszawskiego: Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, Leon Zdzisław Stroiński, Józef Szczepański "Ziutek", dzięki czemu w bibliotece Wolne Lektury zostanie udostępniona kolekcja poetów - powstańców.
W 2015 r. do domeny publicznej przejdzie także twórczość takich postaci jak Stefania Sempołowska, polska nauczycielka i działaczka oświatowa, bojowniczka o prawa dziecka, dziennikarka i pisarka; Tadeusz Zieliński, polski filolog klasyczny, historyk kultury; Zuzanna Ginczanka, polska poetka; Karol Irzykowski, polski krytyk literacki i filmowy, poeta, prozaik, dramaturg, teoretyk filmu, tłumacz, Józef Beck – polski polityk, dyplomata, minister spraw zagranicznych; Marc Bloch, francuski historyk średniowiecza i członek francuskiego ruchu oporu. (PAP)
aszw/ gma/