Wystawa „Edik” poświęcona twórczości wybitnego polskiego animatora Edwarda Sturlisa, spektakle teatralne, wystawy greckich artystów oraz koncerty muzyczne – to niektóre z atrakcji, jakie przygotowały na Noc Muzeów podkarpackie placówki muzealne.
Pierwsze w kraju Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zaprasza na ekspozycję „Edik” poświęconą twórczości Edwarda Sturlisa - wybitnego polskiego animatora, reżysera, scenarzysty, scenografa związanego ze Studiem Małych Form Filmowych SE-MA-FOR w Łodzi.
Na wystawie będzie można zobaczyć oryginalne lalki filmowe, projekty postaci, scenariusze, scenopisy obrazowe, fotosy z planów filmowych, a także autoportrety artysty. Szefowa muzeum Katarzyna Lubas przypomniała, że większość realizacji Sturlisa to filmy lalkowe, choć twórca eksperymentował też z różnymi technikami filmowymi, łącząc grę aktorską, rysunek i fotografię. Był jednym z realizatorów serii o słynnym śpiewającym misiu Colargolu.
Atrakcją w czasie zwiedzania wystawy będą pokazy twórczości Sturlisa, zarówno dla dzieci jak i widzów dorosłych. Będzie można obejrzeć animacje: „Cudowne Źródło”, „Plaża”, „Kwartecik”, „Orfeusz i Eurydyka”, „Manguar”, „Mundur”, „Karaluszysko”, „O pięknej Parysadzie” oraz serial o przygodach Misia Colargola.
Nie zabraknie też innych kultowych polskich dobranocek takich jak: „Jacek i Agatka”, „Gąska Balbinka”, „Miś Uszatek”, „Reksio", „Mały Pingwin Pik-Pok”, „Dziwne przygody Koziołka Matołka”, „Porwanie Baltazara Gąbki”.
Na zwiedzających Muzeum Okręgowe w Rzeszowie czekać będzie nowy nabytek tej placówki – obraz jednego z najważniejszych przedstawicieli polskich „monachijczyków”, Aleksandra Świeszewskiego - „Krajobraz z sylwetką wiatraka”. Zakup tego dzieła dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a prezentacja płótna w Noc Muzeów będzie jego ekspozycyjnym debiutem w placówce. Dzieło uzupełni wiodącą kolekcję Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.
Z kolei Muzeum Kresów w Lubaczowie w czasie Nocy Muzeów otworzy trzy wystawy, w tym dwie prezentujące dokonania artystyczne greckich twórców.
Pierwsza z nich „Eleusis… cztery wspomnienia i sen” to prezentacja fotografii Vangelisa Gkinisa. Autor przedstawia swoje rodzinne miasto Eleusis poprzez pryzmat jego zabytków i architektury współczesnej, w tym przemysłowej. Druga wystawa „Sztuka i archiwum” to zbiór ponad dwudziestu prac współczesnych artystów greckich inspirowanych archiwaliami oraz „ideą przechowywania wspomnień, utrwalania pamięci”.
Trzecią propozycją lubaczowskiego muzeum będzie wystawa dzieł wielbiciela tematów morskich Sotera Jaxy-Małachowskiego, zatytułowana „Soter Jaxa-Małachowski. Marynista z Kresów”. Artysta w swoich pracach utrwalił widoki znad Morza Czarnego, Bałtyckiego oraz pejzaże z włoskiego wybrzeża, a także obrazy Krakowa czy przedstawienia z życia wiejskich dworków.
Wśród atrakcji przygotowanych na Noc Muzeów przez Jarosław znalazło się nocne zwiedzanie rynku, m.in. Wieży Ratuszowej i Sali Narad, Cerkwi Grekokatolickiej, małej Cerkwi w Parku im. Baśki Puzon, a także przejście trasą pod kamienicami Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów.
Z myślą o najmłodszych przewidziano spacery z rycerzem Reinerem po ratuszu, wycieczki bryczką, z kolei dla starszych - spektakle teatralne: „Wojna lemurów” według Leszka Kołakowskiego, czy „Juwenilia - czyli jak skończyć w pięknym szaleństwie” według Witkacego, a także degustację win z jarosławskich winnic.
Muzyczną Noc proponuje Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, które przygotowało z tej okazji koncerty: Anny Marii Jopek z zespołem Kroke oraz Hanny Banaszak.
Będzie można zwiedzać także wystawy, w tym dotyczącą dawnego miasteczka galicyjskiego, a obecnie dzielnicy Stalowej Woli – Rozwadowa. W niezwykłej oprawie plastycznej i z bogatą obudową multimedialną zwiedzający odbędą podróż w czasie, by zobaczyć Rozwadów i region Dolnego Sanu, jakiego już nie ma. Dopełnieniem tej wystawy będą ekspozycje plenerowe niepublikowanych dotąd fotografii z życia mieszkańców dawnego Rozwadowa. Zainteresowani będą mogli razem z przewodnikiem zwiedzić Rozwadów nocą. (PAP)
api/ mag/