Wystawę plenerową „Jan Karski. Człowiek wolności”, złożoną z 22 plansz prezentujących biografię legendarnego emisariusza i kuriera Polskiego Państwa Podziemnego Jana Karskiego, można oglądać od 1 sierpnia na krakowskim Placu Bohaterów Getta.
W miejscu prezentowania ekspozycji w czasach okupacji niemieckiej mieściła się „Apteka Pod Orłem”, prowadzona przez Józefa Pankiewicza, jedynego nieżydowskiego mieszkańca getta w Krakowie. Obecnie na Placu Bohaterów Getta znajduje się oddział Muzeum Historycznego miasta Krakowa.
Na wystawę składają się 22 plansze opisujące życie Karskiego - od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi poprzez studia, czas wojny, kiedy to przedostał się z Polski do Wielkiej Brytanii i USA z misją Polskiego Państwa Podziemnego, aż po jego działalność powojenną. Historia bohaterskiego emisariusza i kuriera została opowiadziana także cytatami z jego książki "Tajne państwo: opowieść o polskim Podziemiu", która pierwszy raz ukazała się po angielsku w 1944 r.
Wystawę o Karskim, będąca częścią Dni Karskiego organizowanych przez MHP z okazji Roku Karskiego, będzie można obejrzeć w Krakowie do 31 sierpnia. Oprócz ekspozycji w programie przedsięwzięcia znalazły się pokazy filmów „Wysłannik z Polski” i „Niewykorzystane fragmenty stworzone przy kręceniu Shoah” oraz prezentacja książek o emisariuszu.
Ekspozycja była już prezentowana w różnych miastach Polski, a jej anglojęzyczna wersja - "Jan Karski's Mission for Humanity", m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, Parlamencie Europejskim w Brukseli, siedzibie głównej UNESCO w Paryżu, Sejmie RP w Warszawie, Tel Awiwie, Rzymie, Mediolanie, Petersburgu, Chicago, Londynie, Ottawie, a także w Łodzi, Wrocławiu, Kielcach, Toruniu i Poznaniu.
Wystawę o Karskim, będąca częścią Dni Karskiego organizowanych przez MHP z okazji Roku Karskiego, będzie można obejrzeć w Krakowie do 31 sierpnia. Oprócz ekspozycji w programie przedsięwzięcia znalazły się pokazy filmów „Wysłannik z Polski” i „Niewykorzystane fragmenty stworzone przy kręceniu Shoah” oraz prezentacja książek o emisariuszu (30 sierpnia, godz. 17., Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4). Na zakończenie krakowskich Dni Karskiego odbędzie się koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespół Shofar (31 sierpnia, g. 18.30, Fabryka Emalia Oskara Schindlera).
Wszystkie wydarzenia rocznicowe realizowane są w ramach programu edukacyjnego „Jan Karski. Niedokończona misja”, prowadzonego przez MHP od 2010 r. pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. W ramach programu działa serwis www.jankarski.org w całości poświęcony legendarnemu kurierowi. Pod adresem www.karski.muzhp.pl muzeum udostępniło również pakiet edukacyjny „Jan Karski i jego czasy”, a na platformie Google Cultural Institute - e-wystawę „Jan Karski. Bohater ludzkości”. Jest ona dostępna w 23 wersjach językowych.
Współorganizatorami Dni Karskiego w Krakowie są Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Stradomskie Centrum Dialogu. Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wśród patronów medialnych wydarzeń organizowanych przez MHP w ramach Roku Karskiego są Polska Agencja Prasowa i portal historyczny dzieje.pl. (PAP)
wmk/