Prace 40 artystów, m.in. Józefa Chełmońskiego i Leona Wyczółkowskiego poświęcone tematyce ludowej często obecnej w twórczości Władysława Reymonta i zaaranżowany z mebli z epoki gabinet noblisty można od środy oglądać na wystawie w Muzeum Niepodległości.
Wystawę "Chciałem odbudować polską duszę. W hołdzie Władysławowi Reymontowi, pierwszemu nobliście Niepodległej Polski" przygotowały: Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Impulsem do wspólnych działań - jak powiedział PAP komisarz wystawy Krzysztof Brząkała - była przypadająca w tym roku 90. rocznica przyznania Władysławowi Reymontowi Nagrody Nobla i przyszłoroczna, również 90. rocznica śmierci pisarza. "W związku z tematyką, jaką zajmują się nasze placówki, chcieliśmy pokazać związki pisarza z Mazowszem, zainteresowanie tematyką ludową oraz przypomnieć, że był pierwszym noblistą niepodległej Rzeczypospolitej" - wyjaśnił Brząkała.
"Zaczęliśmy się zastanawiać, jak te reymontowskie rocznice uczcić, ponieważ chcieliśmy, by była to wystawa nie o pisarzu, ale w hołdzie Reymontowi. I doszliśmy do wniosku, że najlepiej byłoby uhonorować go poprzez tę tematykę ludową, z którą był związany chociażby przez fakt otrzymania Nobla za powieść +Chłopi+. Ta problematyka pojawiała się także w innych jego powieściach, np. +Ziemi obiecanej+. Chcemy też zwrócić uwagę na fakt, że ludowe zainteresowania Reymonta pokrywały się z tematyką bliską czołowym współczesnym mu artystom" - opowiadał komisarz.
Dlatego - podkreślił - zdecydowano się zaprezentować wybór dzieł sztuki poświęconych właśnie tematyce ludowej, odnoszących się także do czterech pór roku, w nawiązaniu do poszczególnych części "Chłopów". Wybrano również artystów tworzących w czasach Reymonta.
Zaaranżowano znajdujący się w centralnej części wystawy, gabinet z meblami z epoki, stylizowany na ten należący do Władysława Reymonta. Znajdują się tam m.in.: XIX-wieczne biurko żaluzjowe, serwantka z przełomu XIX i XX w., kanapa, stolik z okleiną mahoniową i tkaniną pod szkłem, lampa naftowa, ramka z przełomu wieków, w której umieszczono fotografię żony Reymonta Aurelii oraz dwa kałamarze, pióro i okulary. Można również zobaczyć m.in. wizytówkę własnoręcznie napisaną przez Reymonta w 1919 r. w Nowym Jorku z jego autografem.
Na ekspozycji znalazły się prace 40 twórców, m.in. Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Teodora Axentowicza, Stanisława Bergmana, Edwarda Okunia, Tadeusza Kulisiewicza, Wincentego Wodzinowskiego, Piotra Stachiewicza, Bronisława Małkowskiego oraz Antoniego Piotrowskiego. Są to przede wszystkim obrazy olejne, akwarele i grafiki. Można na nich zobaczyć m.in. portrety chłopów, kobiet w strojach ludowych, wiejskich swatów.
Zaaranżowano także, znajdujący się w centralnej części wystawy, gabinet z meblami z epoki, stylizowany na ten należący do Władysława Reymonta. Znajdują się tam m.in.: XIX-wieczne biurko żaluzjowe, serwantka z przełomu XIX i XX w., kanapa, stolik z okleiną mahoniową i tkaniną pod szkłem, lampa naftowa, ramka z przełomu wieków, w której umieszczono fotografię żony Reymonta Aurelii oraz dwa kałamarze, pióro i okulary. Można również zobaczyć m.in. wizytówkę własnoręcznie napisaną przez Reymonta w 1919 r. w Nowym Jorku z jego autografem. Łącznie z przedmiotami w gabinecie na wystawie można zobaczyć blisko 100 obiektów.
Władysław Stanisław Reymont (1867-1925) - był jednym z głównych przedstawicieli nurtu realistycznego w prozie okresu Młodej Polski. Urodzony we wsi Kobiele Wielkie pod Radomskiem (obecnie woj. łódzkie), próbował w życiu różnych zawodów - był krawcem, pracował na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, występował w wędrownych teatrach, zajmował się dziennikarstwem. W 1892 r. debiutował jako korespondent warszawskiego "Głosu" i nowelista w krakowskiej "Myśli".
W swych powieściach podejmował problematykę obyczajową, społeczną i historyczną. Znaczącą pozycją w twórczości Reymonta jest "Ziemia obiecana" - powieść przedstawiająca narodziny Łodzi przemysłowej na przełomie XIX i XX w. W latach 1899-1908 Reymont napisał swoje najgłośniejsze dzieło - "Chłopów". Był to najpełniejszy artystycznie obraz wsi polskiej z przełomu XIX i XX w. Za tę powieść w 1924 r. otrzymał literacką Nagrodą Nobla.
Honorowy patronat nad wystawą objął prezydent Bronisław Komorowski.
Ekspozycja "Chciałem odbudować polską duszę. W hołdzie Władysławowi Reymontowi, pierwszemu nobliście Niepodległej Polski" będzie czynna do 27 marca 2015 r. (PAP)
akn/ gma/