Kolekcja dzieł sztuki zgromadzona na przełomie XIX i XX w. przez rody łódzkich fabrykantów - Silbersteinów i Poznańskich, stanowiąca własność Muzeum Polskiego w Rapperswilu zostanie zaprezentowana na wystawie z okazji 40-lecia Muzeum Miasta Łodzi.
Na wystawie "Dziedzictwo dwóch kultur. Kolekcja Rodziny Poznańskich z Muzeum Polskiego w Rapperswilu" zaprezentowanych zostanie 17 dzieł sztuki z dziedziny malarstwa, rzeźby, tkaniny, rzemiosła artystycznego z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Wśród ich autorów są wybitni polscy artyści, m.in. Józef Chełmoński, Olga Boznańska, Julian Fałat, a także związani z Łodzią twórcy żydowskiego pochodzenia: Artur Szyk, Samuel Hirszenberg, Henryk Glicenstein.
Jak poinformowała współautorka ekspozycji Monika Nowakowska, z okazji obchodzonego w tym roku 40-lecia działalności Muzeum Miasta Łodzi nawiązało współpracę z Muzeum Polskim w Rapperswilu (Szwajcaria), gdzie znajduje się fragment historycznej kolekcji zgromadzonej w XIX i XX wieku w Łodzi przez dwa rody fabrykantów: Silbersteinów i Poznańskich, przekazany placówce jako legat przez Izę de Landsberger.
Łódzkie muzeum, którego siedzibą jest pałac wzniesiony pod koniec XIX w. przez Izraela Poznańskiego, od początku swojego istnienia bada historię i gromadzi pamiątki po rodzinie Poznańskich. Mecenat artystyczny tego rodu stał się punktem wyjścia do promowania innych łódzkich kolekcji prywatnych, historycznych i współczesnych, traktowanych jako lokalne dziedzictwo kulturowe. Rodzinne zbiory dzieł sztuki Silbersteinów i Poznańskich są od wielu lat przedmiotem badań nad kolekcjonerstwem łódzkiej burżuazji wielkoprzemysłowej.
Wystawę, która zostanie otwarta 9 października, uzupełni prezentacja fotograficzna przedstawiająca etapy i efekty przeprowadzonych prac konserwatorskich.
Wśród wydarzeń towarzyszących zaplanowano także konferencję "Bracia Hirszenbergowie. W poszukiwaniu ziemi obiecanej". Zainauguruje ona 25 października trzyletni projekt badawczo-wystawienniczy poświęcony twórczości Samuela, Leona i Henryka Hirszenbergów. Według koordyantora wydarzenia Adamia Klimczaka, głównym tematem konferencji będzie historia twórczości trzech braci – w tym finansowe wsparcie, jakiego w początkach kariery udzielili im przedstawiciele fabrykanckich rodów, zwłaszcza Maurycy i Sara Poznańscy.
Dzięki zamówieniom na prace malarskie do wnętrz pałacowych siedzib i portrety członków rodzin fabrykantów artyści zarabiali m.in. na wyjazdy zagraniczne i naukę w najlepszych europejskich uczelniach. Konferencja będzie okazją do międzynarodowej promocji polskich twórców i ich rozproszonej po świecie twórczości.(PAP)
agm/ agz/