13.04.2010. Warszawa (PAP) - Instytut Pamięci Narodowej przygotował publikacje o zbrodni katyńskiej, wydane w alfabecie Braille'a - na użytek warsztatów dla dzieci niewidzących. Warsztaty te towarzyszą przeglądowi filmów dokumentalnych "Echa Katynia", który trwa w stolicy od poniedziałku.
Jak informują organizatorzy, w programie przeglądu są filmy "przypominające wydarzenia sprzed 70 lat, jak i pokazujące ich znaczenie dla współczesnych w Polsce i na świecie". To dokumenty z Polski, Czech i Danii, będące refleksją nad zbrodnią katyńską i nad systemem komunistycznym.
Są wśród nich: "Las katyński" w reżyserii Marcela Łozińskiego, "Film znaleziony w Katyniu" Józefa Gębskiego, "Gdzie rosną poziomki?" Anny Ferens oraz "Czaszka z Katynia" duńskiej reżyserki Lisbeth Jessen.
Większość filmów została przystosowana do odbioru przez osoby niesłyszące - zwrócił uwagę Michał Kurkiewicz. Program przeglądu jest dostępny na stronie internetowej www.ipn.gov.pl/katyn.
W środę przeglądowi towarzyszyły będą warsztaty dla uczniów szkół dla niewidomych i niesłyszących. Część dzieci obejrzy m.in. film dokumentalny "Ostatni świadek" w reżyserii Pawła Woldana - z napisami dla niesłyszących i audiodeskrypcją.
Na potrzeby warsztatów przygotowane zostało opracowanie - opublikowane w alfabecie Braille'a - autorstwa dr. Sławomira Kalbarczyka, pt. "Zbrodnia Katyńska 1940 r. Kilka pytań i odpowiedzi" - poinformował Kurkiewicz.
Jest to najnowsza publikacja edukacyjna Biura Edukacji Publicznej IPN. (PAP)
jp/ hes/ gma/