O Warszawie jako przedwojennym ośrodku żydowskiego życia opowiada wystawa „Obecność/Brak/Ślady. Współcześni artyści o żydowskiej Warszawie”. Otwarta będzie od piątku w Muzeum POLIN. Prezentuje efekty 13 pobytów artystycznych z lat 2014-16.
W ekspozycji udział bierze 13 artystów, którzy między 2014 a 2016 rokiem pracowali w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w ramach rezydencji artystycznych.
Twórcy pochodzą m.in. z Polski, Izraela, Czech, Holandii, Ameryki Północnej i Południowej, Turcji i prezentują różnorodne podejścia do tematyki dziedzictwa żydowskiego oraz wielokulturowości przedwojennej Warszawy. Ich prace tworzą wielogłosowy komentarz do historii i współczesności miasta.
„To podsumowanie programu rezydencji artystycznych, 13 projektów zrealizowanych przez artystów o bardzo różnej proweniencji w przestrzeni Warszawy” - powiedziała jedna z kuratorek wystawy Ewa Chomicka podczas czwartkowej konferencji prasowej w stołecznej siedzibie muzeum.
„Wystawa jest prawdopodobnie jedną okazją, by zobaczyć wszystkie te projekty razem. Choć były realizowane na przestrzeni dwóch lat, towarzyszyła im pewna ciągłość” - dodała.
Jak podkreśliła, kategorie „wywoławcze” z tytuły wystawy zostały zinterpretowane przez 13 rezydentów czy zespołów rezydencyjnych. „W tych realizacjach krzyżują się różne wrażliwości, podejścia do kwestii żydowskiej Warszawy, wielokulturowości. Co istotne, uruchomiło to pytania o charakterze uniwersalnym: pytania o relacje z obcym, innym, a także tożsamość współczesną czy pamięci i zapominania. Tego, jak bardzo te aspekty wypływają na nasz odbiór miasta i na kształtowanie naszych indywidualnych i zbiorowych tożsamości” – zauważyła.
Publiczność zobaczy prace takich artystów jak Luisa Nobrega, Eliane Esther Bots, Noa Shadur i Konrad Smoleński, Tamara Moyzes i Shlomi Yaffe, Jasmine Bakalarz, Itay Ziv, Benny Nemerofsky Ramsay, Hubert Czerepok, Florencia Levy, Asli Cavusoglu wraz z Simone De Iacobis i Małgorzatą Kuciewicz, Lukas Ligeti, Maya Schweizer i Sharon Lockhart.
Prezentowane będą realizacje filmowe, dźwiękowe, fotografie i dokumentacje działań w przestrzeni publicznej, koncentrujące się wokół tytułowych kategorii „obecności”, „braków” i „śladów”.
W programie rezydencyjnym, z którego skorzystali ww. artyści, mogli wziąć udział twórcy z całego świata. Pobyt w Warszawie obejmował trzy tygodnie, poprzedzała go faza przygotowań badawczych i koncepcyjnych. Tygodnie spędzone w Warszawie miały służyć jak najgłębszej eksploracji tematu, zebraniu materiału oraz współpracy ze społecznością lokalną – żydowską, muranowską, warszawską.
Wystawę „Obecność/Brak/Obecność” oglądać będzie można do 25 kwietnia. Ekspozycji towarzyszy seria wydarzeń edukacyjnych: seminarium (12 marca), spotkania z twórcami oraz publikacja z tekstami zaproszonych do współpracy kulturoznawców, filozofów, dziennikarzy, antropologów, historyków i kuratorów.
Zaplanowano także premierę filmu Konrada Smoleńskiego i Noy Shadur „Field Survey”. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.polin.pl (PAP)
pj/ agz/