Trumny, m.in. pięknie zdobioną cynową oraz szaty, w które ubierano zmarłych oraz wiele cennych zabytków sakralnych związanych ze śmiercią można oglądać na wystawie "Mors ianua vitae” (Śmierć bramą życia), którą zorganizowano we Fromborku.
Na wystawie zgromadzono przedmioty związane z kulturą śmierci zarówno wiernych obrządku rzymskokatolickiego jak i ewangelicko-augsburskiego powiedział w poniedziałek PAP proboszcz fromborskiej katedry i zarazem dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie ks.prałat Jacek Wojtkowski. Dodał, że pokazywane są też m.in. różańce i krucyfiksy wkładane zmarłym do trumien, świeczniki ustawiane przy śmiertelnym łożu oraz przy trumnach, a także same trumny (np. cynowa z przełomu XVIII/XIX w.) i szaty grobowe.
Ks. Jacek Wojtkowski: "W obecnych czasach odsuwamy śmierć od siebie, cmentarze wyprowadzone są poza granice miast, umieramy w szpitalach na obcych łóżkach, ciało przygotowują do pogrzebu pracownicy firm pogrzebowych. Nie zawsze tak było. Z drugiej strony ukazujemy, że dla wierzących śmierć jest bramą do życia wiecznego".
"Zgromadziliśmy tu wszystko to, co pokazuje dziedzictwo kulturowe związane ze śmiercią i umieraniem przede wszystkim na Warmii i Mazurach ale są tu też przedmioty wypożyczone m.in. z muzeum w Toruniu" - powiedział PAP ks. prałat Wojtkowski i dodał, że celem tej wystawy jest nie tylko przypomnienie ceremoniałów związanych ze śmiercią.
"W obecnych czasach odsuwamy śmierć od siebie, cmentarze wyprowadzone są poza granice miast, umieramy w szpitalach na obcych łóżkach, ciało przygotowują do pogrzebu pracownicy firm pogrzebowych. Nie zawsze tak było. Z drugiej strony ukazujemy, że dla wierzących śmierć jest bramą do życia wiecznego" - powiedział PAP prałat Wojtkowski.
O teologicznym wymiarze śmierci i umierania mówią m.in. zgromadzone na wystawie obrazy i ołtarze, które na co dzień zdobiły wiele świątyń w regionie. Jednym z takich ołtarzy jest barokowy ołtarz bp. Krzysztofa Szembeka z katedry fromborskiej, w ramie którego znajdują się relikwie świętych męczenników z katakumb rzymskich. Na wystawie pokazano także chorągwie pogrzebowe, obrazy ukazujące śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa czy sceny sądu ostatecznego.
"Ołtarze i obrazy te na co dzień znajdowały się w wielu świątyniach w regionie. Wystawa ta jest jedyną szansą na zobaczenie tych dzieł w jednym miejscu. Warto zaznaczyć, że wiele z tych przedmiotów, np. trumna z kościoła w Waplewie na co dzień nie była pokazywana w świątyni, stała w ukryciu" - podkreślił bp. Wojtkowski.
W rozmowie z PAP ks. Wojtkowski zaznaczył, że wszystkie zgromadzone na wystawie przedmioty związane ze śmiercią i umieraniem (w tym trumny i szaty grobowe) były używane. "Są one prezentowane z szacunkiem i w należytym kontekście tak, że nie wzbudzają kontrowersji. Często w muzeach prezentowane są rzeczy wydobyte z grobów i trzeba o tym pamiętać" - podkreślił prałat Wojtkowski.
Wystawę, którą zorganizowało wspólnie Muzeum Archidiecezji Warmińskiej i muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku można oglądać w tzw. dawnym pałacu biskupim na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku. Wystawa będzie prezentowana przez rok.(PAP)
jwo/ abe/