Ok. 100 obrazów i rysunków wybitnego artysty Kiejstuta Bereźnickiego pokaże Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Będą to prace twórcy z ostatnich lat, nigdy wcześniej niewystawiane. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek.
Jak powiedział w środę PAP syn artysty Jakub Bereźnicki, na ekspozycji zgromadzone zostaną najnowsze prace z lat 2009-15, które nie były do tej pory prezentowane publiczności. Większość, około 80 pokazywanych w Sopocie dzieł, stanowić będą obrazy.
Dodał, że okazją do zorganizowania wystawy są obchodzone w tym roku przez Kiejstuta Bereźnickiego 80. urodziny.
Według krytyka sztuki Bogusława Deptuły, w obrazach Bereźnickiego wyraźnie czuć "zapatrzenie się na sztukę dawną".
"Sam artysta rozstrzygnął te wątpliwości, oświadczając wielokrotnie, że sztuka Północy jest mu zdecydowanie najbliższa; zatem najpewniej tak właśnie jest. Najpewniej chodzi o sztukę holenderska XVII wieku" - napisał Deptuła w tekście do katalogu wystawy.
Krytyk cytuje słowa Bereźnickiego, który opowiada o swojej metodzie artystycznej. "Czy maluję garnek czy postać – nie staram się myśleć inaczej. W środkach malarskich to jest to samo - ta sama logika w budowaniu formy i konstruowaniu całego obrazu. Tak to rozumiem. Gdy byłem młodym, początkującym malarzem, uświadomiłem sobie, że obraz po prostu się nie rusza i nie trzeba udawać, że postać w nim się porusza. To mnie skłoniło do szukania pewnej stabilności" - tłumaczy artysta.
"Jest malarzem ciszy, ciszy, która jest wyjątkowo głośna w jego kompozycjach, ostentacyjna wręcz, tak jakby na owym milczeniu obrazu najbardziej mu zależało" - uważa Deptuła.
Krytyk zwraca też uwagę na szczególny charakter martwych natur w wykonaniu Bereźnickiego, które wydają mu się „bogatsze niż sceny figuralne” i często są to dzieła „całkiem znacznych rozmiarów, dzieła niemalże monumentalne”.
Profesor Kiejstut Bereźnicki urodził się 21 grudnia 1935 roku w Poznaniu. Dzieciństwo spędził w Gdyni Orłowie, gdzie ukończył liceum ogólnokształcące. Od lat 60. XX wieku mieszka w Sopocie. W 1958 r. uzyskał dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni profesora Stanisława Teisseyre’a. Z gdańską uczelnią artystyczną jest związany od ukończenia studiów. W latach 1981-1984 pełnił funkcję prorektora ASP w Gdańsku. Od 1982 r. prowadzi dyplomującą pracownię malarstwa, będąc jednocześnie wykładowcą w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.
Bereźnicki to artysta związany z powojenną tzw. szkołą sopocką. Uprawia malarstwo sztalugowe, maluje portrety, martwe natury, kompozycje figuralne i wielopostaciowe otoczone dziwną tajemniczą atmosferą wnętrz i zagadkowych wzajemnych relacji.
Wystawiany i nagradzany był w wielu krajach na całym świecie, a jego prace znajdują się w licznych muzeach krajowych i zagranicznych. W 1988 roku reprezentował polskie malarstwo na Międzynarodowych Targach Sztuki w Kolonii.
Wystawa dzieł Bereźnickiego w sopockiej PGS będzie czynna do 21 czerwca. (PAP)
rop/ pz/