„W 100-lecie Wielkiej Wojny 1914-1918" to tytuł wystawy, która od 4 marca zagości w Muzeum Ziemi Wschowskiej. Ekspozycja będzie poświęcona pierwszej w dziejach wojnie totalnej, toczonej na wielu frontach i z udziałem niespotykanej wcześniej liczby żołnierzy.
Wystawę będzie można oglądać we Wschowie (Lubuskie) od 4 marca do 3 kwietnia br., w siedzibie muzeum przy pl. Zamkowym.
Jak poinformowała PAP Anna Safiańczuk z Muzeum Ziemi Wschowskiej, na ekspozycji zgromadzono oryginalne fotografie z okresu I wojny światowej, rysunki oraz przedmioty wykonane przez walczących na froncie żołnierzy.
Na wystawie pokazana będzie też broń, amunicja i różne elementy oporządzenia europejskich armii. Do rzadko spotykanych należą: niemiecki pancerz okopowy, maska przeciwgazowa dla konia i lotniczy karabin maszynowy na taśmę filmową – wykorzystywany do szkolenia strzelców pokładowych.
Całość uzupełnia bogata ikonografia, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, pozwalająca uzmysłowić sobie przyczyny, dla których I wojnę światową nazwano wielka wojną.
Wystawa została zorganizowana przez Archiwum Państwowe w Lesznie przy współpracy z Muzeum Okręgowym w Lesznie, Muzeum Regionalnym w Gostyniu, Muzeum Regionalnym w Kościanie, Muzeum Ziemi Rawickiej i Muzeum Ziemi Wschowskiej. Eksponaty pochodzą także z kolekcji prywatnych.
28 lipca 1914 r. Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, co było konsekwencją dokonanego miesiąc wcześniej w Sarajewie zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Wojna szybko przerodziła się światowy konflikt.
I wojna światowa trwała cztery lata i trzy miesiące (do 11 listopada 1918 r.), a walki toczono na trzech kontynentach - w Europie, Azji i Afryce. Bilans konfliktu był tragiczny: ok. 9,5 mln żołnierzy poległo w boju, zmarło w wyniku odniesionych ran lub zaginęło na polach bitew. (PAP)
mmd/ pz/