Postać Aleksandry Piłsudskiej – działaczki niepodległościowej i żony Józefa Piłsudskiego przypomni wystawa, która zostanie otwarta w środę po południu w Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, rodzinnym mieście Aleksandry.
"Ola z ulicy Krzywej" to pierwsza wystawa przypominająca historię Aleksandry Piłsudskiej – powiedziała PAP jedna z kuratorek wystawy, kierowniczka muzeum Magdalena Wołowska-Rusińska. "To wybitna, odważna i pełna charyzmy kobieta, która przez historię została nieco zapomniana"- dodała. Stąd też pomysł, by o Piłsudskiej przypomnieć właśnie w Święto Niepodległości.
Wystawa opowiada drogę Aleksandry Piłsudskiej "z Krzywej do Belwederu". Zebrano na niej pamiątki po Aleksandrze, można obejrzeć też oryginalny akt urodzenia, są też wielkoformatowe fotografie. Można posłuchać też jej wspomnień, które wydała za życia. "To historia dziewczyny z Suwalszczyzny, która podejmuje wyzwanie, opuszcza rodzinne strony by się rozwijać i walczyć o Polskę, a następnie zostaje pierwszą damą przy boku Piłsudskiego i zajmuje się działalnością społeczno-charytatywną" - mówiła kuratorka.
Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska urodziła się 12 grudnia 1882 roku w Suwałkach, tu spędziła swoje dzieciństwo i wczesną młodość, dokładnie w domu przy ul. Krzywej 80. Wołowska-Rusińska mówiła, że jej wychowaniem po śmierci rodziców zajęła się babka Karolina, która miała na nią duży wpływ. Zdaniem kuratorki, to właśnie babka zaszczepiła w małej Oli "walkę o wolną Polskę". "Wolna Polska stała się jej obsesją" - dodała Wołkowska-Rusińska.
Naukę kontynuowała w Warszawie, tam najpierw wstąpiła do PPS, później do Legionów Polskich, gdzie została komendantką służby kurierskiej. Działała też w konspiracji, pod spódnicami miała przewozić broń dla walczących. W 1906 roku podczas inspekcji oddziału poznała Józefa Piłsudskiego. "Od tego momentu jest jej mistrzem, a w młodej Aleksandrze rodzi się uczucie do niego" - mówiła Wołkowska-Rusińska. Ale – jak dodała – nie było to łatwe uczucie, bo przeszkodą do "pełni szczęścia" była pierwsza żona Piłsudskiego. Pobrali się dopiero po jej śmierci, w 1921 roku, kiedy Piłsudski był już Naczelnikiem Państwa. "Aleksandra nigdy nie ukrywała, że była drugą żoną Piłsudskiego" - mówiła kuratorka.
Wspólnie z dwoma córkami Piłsudscy zamieszkali w podwarszawskim Sulejówku, gdzie obecnie mieści się Muzeum Józefa Piłsudskiego. "Mimo, że żyła w cieniu męża, to wciąż pozostawała aktywna społecznie" - mówiła kuratorka. Jako pierwsza dama zajęła się działalnością społeczno-charytatywną. Pomagała m.in. w zbieraniu finansów na prowadzenie domu sierot, w zakładaniu świetlic dla młodzieży, wspierała bezdomnych.
Po wybuchu II wojny światowej wraz z córkami opuściła Polskę i zamieszkała w Londynie. Do kraju nie wróciła. Zmarła w 1963 roku. Odznaczono ją m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.
Wystawa o Aleksandrze Piłsudskiej w Muzeum im. Marii Konopnickiej będzie otwarta przez rok, do 11 listopada 2016 roku. Towarzyszy jej program edukacyjny dla dzieci. (PAP)
swi/ bk/