Na świąteczne dni Archiwum Państwowe w Kaliszu przygotowało wystawę on-line pt. „Archiwum – Mix”, poświęconą tematyce wielkanocnej. Materiały ilustracyjne przeplatają się na ekspozycji z artykułami na temat tradycji wielkanocnych. Na wystawie można obejrzeć kartki świąteczne z lat 80. i tekst błogosławieństwa kardynała Stefana Wyszyńskiego przesłany w kwietniu 1960 r. Jest także opis tzw. ciemnej jutrzni, czyli specjalnej modlitwy odprawianej przed świtem w dni Wielkiego Tygodnia.
Jest również artykuł z tygodnika satyrycznego „Mucha” z kwietnia 1922 r., w którym opisano wielkanocne zwyczaje wielkopolskiego chodzenia „z gaikiem”, malowania pisanek i dyngusa. Wielkie jedzenie i picie opisuje w 1971 r. dziennikarz tygodnia „Ziemia Kaliska” w artykule poświęconym kulinarnej stronie świąt.
Na ekspozycji pokazano kartkę świąteczną wydrukowaną w 1938 r., a wysłaną na Wielkanoc 1941 r. Są też życzenia od władz PSL wysłane w 2001 r. do senatora RP Andrzeja Krzaka i teksty pieśni z 1983 r., śpiewane podczas tradycyjnego „chodzenia po dyngusie”.
To nie pierwsza inicjatywa archiwum udostępniania mieszkańcom Kalisza dokumentów i pamiątek w internecie. Najbardziej cenne akta metrykalne i stanu cywilnego można od tego roku obejrzeć dzięki nowoczesnej pracowni digitalizacji, którą otwarto w tym roku.
„Wszystkie zeskanowane materiały zostały udostępnione bezpłatnie w internecie, dowolnej liczbie użytkowników równocześnie i dzięki temu są chronione przed zniszczeniem, utratą, nadmierną eksploatacją, czy kradzieżą” – powiedziała PAP dyrektor placówki dr Grażyna Schlender.
Utworzenie pracowni kosztowało 230 tys. zł. Aż 97 proc. kosztów sfinansowano z Wieloletniego Programu Rządowego „Kultura Priorytet Digitalizacja”, którego operatorem był Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie. Część prac sfinansowali prywatni sponsorzy.
Materiały udostępnione na wystawie pochodzą z zasobów archiwum.(PAP)
zak/mok/