„Wielobarwna kraina. Dolny Śląsk na dawnych pocztówkach” to najnowsza wystawa przygotowywana przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Jej wernisaż odbędzie się w najbliższą środę (20 stycznia br.) - poinformowała PAP kurator wystawy dr Izabela Korniluk.
Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 500 widoków z najpiękniejszych miejscowości Dolnego Śląska, Kotliny Kłodzkiej i części Górnych Łużyc m.in.: Jeleniej Góry, Karpacza, Kłodzka, Legnicy, Szklarskiej Poręby, Świdnicy, Wałbrzycha, Świebodzic, Żagania, Lubiąża, Świętoszowa, Zagórza Śląskiego i wielu, wielu innych.
Bogatą dokumentację w tym zbiorze mają Sudety, a szczególnie Karkonosze, z licznymi schroniskami oraz miejscowościami letniskowymi i uzdrowiskowymi. Kartki z prezentowanej kolekcji wykonane zostały w technikach typowych dla kart europejskich od końca XIX do połowy XX w. Pocztówki pochodzą z lat 1893-1945.
Na wystawie będzie można zobaczyć także pocztówki wydawane z okazji ważnych wydarzeń, rocznic, pojawiają się również wątki sportowe i wojskowe. Ciekawostką dla zwiedzających będą też pocztówki upamiętniające np. katastrofy kolejowe, głośne morderstwa oraz liczne kartki o charakterze humorystycznym.
Wystawa będzie wzbogacona zabytkami związanymi z dawną pocztą ze zbiorów Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.
"Zaprezentujemy stare skrzynki pocztowe, tablice cesarskich urzędów pocztowych, przedwojenny automat do kupowania znaczków, frankownicę, stelaż pocztyliona ze Śnieżki do transportu korespondencji, przybory do pisania listów, dawne wagi do ważenia przesyłek oraz akcesoria mundurowe dawnej poczty z przełomu XIX i XX wieku” - dodała Korniluk.
Dr Korniluk przypomniała, że jeszcze do niedawna pocztówka była formą pamiątki i reklamy, która służyła do przesyłania konkretnych informacji, pozdrowień lub życzeń przyjaciołom lub rodzinie, ale także i do informowania o zwykłych sprawach czy załatwiania spraw urzędowych. Była także sposobem dokumentacji podróży lub wyprawy.
Moda na wysyłanie i zbieranie ilustrowanych kartek pocztowych pojawiła się w Europie w ostatniej dekadzie XIX w., trwała do 1918 roku, kiedy następujący po I wojnie światowej kryzys doprowadził do zmniejszenia ich sprzedaży.
„Dla kolejnych pokoleń dawne kartki pocztowe oraz zdjęcia z widokami są doskonałym przykładem dokumentacji obrazów minionych epok stanowiąc jedyne w swoim rodzaju źródło ikonograficzne dla badaczy dziejów miasta czy regionu. Na kartach pocztowych zachowały są dla potomnych oblicza miast i miasteczek, ciekawych i nie zawsze odwiedzanych miejsc, architektury oraz wydarzeń” - zaznaczyła kurator wystawy.
Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz tamtejszym Muzeum Poczty i Telekomunikacji.
Wystawa „Wielobarwna kraina. Dolny Śląsk na dawnych pocztówkach” będzie czynna od 20 stycznia do 6 marca br. (PAP)
mmd/ pz/