Ekspozycja „Przestrajanie. Leszek Knaflewski i audiosfera” będzie pierwszą warszawską prezentacją prac artysty po jego śmierci. Pokazane będą też dzieła twórców wywodzących się z jego pracowni. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek w CSW.
"Knaflewski był nie tylko charyzmatyczną osobowością, ale również pedagogiem, który zainicjował eksperymentalny program pracy z materią dźwięku w sztukach wizualnych i rozwinął oryginalną, opartą na intuicji metodę współpracy ze studentami i studentkami. Traktował ich jak równych sobie partnerów w działalności artystycznej, współdziałał z nimi, ale też stawał w szranki przyjaznej rywalizacji" — powiedział kurator wystawy Jarosław Lubiak.
Na wystawie, obok prac Leszka Knaflewskiego, zobaczymy również dzieła: Wojciecha Bąkowskiego, Daniela Koniusza, Tomasza Koszewnika, Dominika Olszowy, Franciszka Orłowskiego, Konrada Smoleńskiego, Marii Toboły i Honzy Zamojskiego. Gościnnie udział w wystawie weźmie także Aleksandra Ska.
Wystawa jest, zatem - jak podkreślają organizatorzy - symbolicznym spotkaniem Leszka Knaflewskiego z artystami, którzy mieli szansę współdziałać z nim w czasie swoich studiów w prowadzonej przez niego pracowni.
Knaflewski zainicjował eksperymentalny program pracy z materią dźwięku w sztukach wizualnych i rozwinął oryginalną, opartą na intuicji metodę współpracy ze studentami i studentkami. W jego rozumieniu, aby stać się podmiotem artystycznym, konieczne jest nie tylko opanowanie techniki tworzenia dzieła, ale przede wszystkim techniki kształtowania siebie. To kształtowanie siebie, czy samokształcenie - jak to nazywał artysta - oznaczało grę z własnym natręctwem, lękiem przed niemocą, niepewnością, zmaganiem się ze śmiercią. "Aby prowadzić tę grę, Knaflewski sięgał po technikę rebusu – łączył słowa, obrazy i dźwięki tak, aby zmieniać ich znaczenie, zestrajał różnorodne elementy, by przestrajać ich sens" - wyjaśnił kurator.
Na wystawie w Zamku Ujazdowskim prace Knaflewskiego zostaną zestawione z dziełami współpracujących z nim niegdyś artystów, np. Daniel Koniusz tworzy mapę dźwiękową przestrzeni Pracowni Audiosfery, która ingerować będzie w przestrzeń wystawy, a Tomasz Koszewnik przestraja całą przestrzeń ekspozycji, wypełniając ją dźwiękiem koncertu wykonanego przez stroiciela fortepianów.
Leszek Knaflewski to autor filmów, rzeźb, rysunków, instalacji, fotografii i performansów dźwiękowych. Był pedagogiem i profesorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, gdzie prowadził Pracownię Audiosfery. To jeden z założycieli, obok Mariusza Kuka, Wojciecha Kujawskiego, Krzysztofa Markowskiego i Piotra Kurki, grupy Koło Klipsa. Zmarł 6 września 2014 r. w Poznaniu.
Kuratorem wystawy jest Jarosław Lubiak, koordynatorkami są Aleksandra Knychalska, Paulina Kowalczyk.
Wystawa będzie czynna do 6 grudnia 2015 r. (PAP)
abe/ agz/