Fragment łąki przeniesionej z Bieszczad do galerii, mapa wysiedlonych po wojnie miejscowości i rośliny tworzą instalację pt. "Chwasty", która będzie prezentowana w Miejscu Projektów Zachęty. Wystawa dostępna dla publiczności będzie od soboty.
"Nad projektem +Chwasty+ pracuję intensywnie od dwóch lat, ale już wcześniej się nad nim zastanawiałam - powiedziała PAP Karolina Grzywnowicz, autorka wystawy. - Podczas moich wypraw w Bieszczady, Beskid Niski i na Pogórze Przemyskie natrafiałam na ślady miejscowości; niegdyś były to duże, liczebne wsie, ale po II wojnie światowej wysiedlono z nich ludność. Pola porastały chwastami, ogrody dziczały, roślinność pokrywała fundamenty zburzonych bądź spalonych gospodarstw. Tam nie ma już domostw, cerkwi, kościołów. Pozostały drzewa i rośliny, niegdyś zasadzone przez żyjących tam ludzi, przez człowieka wprowadzone do ekosystemu" - opisywała autorka.
Jak zaznaczyła Grzywnowicz, właśnie po roślinności rozpoznawała dawne siedliska ludzkie. Najbardziej czytelnym przykładem są według niej drzewa owocowe. Kiedy nagle w środku lasu spotyka się kwitnący wiosną, żonkile i astry to znak, że tam były gospodarstwa. A szczaw alpejski rośnie tam, gdzie trzymano owce. Szczególnie duże skupiska tej rośliny świadczą o tym, że była tam niegdyś owczarnia. Bardzo łatwo też można poznać miejsce po cerkwi, ponieważ występują tam dwa rodzaje drzew - albo w półkolu rosną lipy, albo w półkolu rosną jesiony. Znając zatem rośliny można odtworzyć topografię miejscowości: one wskażą, gdzie były domy, gdzie cerkwie, a gdzie stodoły.
Po raz pierwszy w Bieszczady Grzywnowicz pojechała ze znajomym leśnikiem. "Teraz są te dawne miejscowości zaznaczane na mapach kursywą, ale my często odkrywaliśmy ślady bytności ludzi w nieco innych miejscach - za rzeką, po drugiej stronie góry. W trawie po pas natykaliśmy się na barwinek i okazywało się, że znajdujemy się na dawnym cmentarzu, zwyczajowo bowiem ozdabiano wiejskie cmentarze" - zauważyła w rozmowie z PAP.
Trop roślinny jest bardzo ważny - podkreśliła autorka projektu. "Rośliny bowiem zachowały pamięć o ludziach, rośliny, które są ważne dla regionu, dla kultury" - dodała.
Pierwszą częścią projektu Grzywnowicz była strona internetowa zawierająca informacje o tych roślinach, mapę wysiedlonych miejscowości oraz wskazówki dające możliwość samodzielnego ich odkrywania. Kolejnym elementem jest właśnie instalacja z roślin: kwitnąca łąka składająca się głównie z chwastów polnych, prezentowana w Miejscu Projektów Zachęty. Jest to liczący 20 mkw. fragment łąki, przewiezionej z Bieszczad z wysiedlonej niegdyś miejscowości. Na wystawie jest też mapa tych wysiedlonych i nigdy potem już niezamieszkałych miejsc i rośliny oraz ich zdjęcia z opisami.
"+Chwasty+ Karoliny Grzywnowicz to projekt o roślinach będących zapisem historii społecznej i politycznej. Rośliny te spotkać można w miejscach, w których były kiedyś najbardziej liczebne wsie w całej Polsce. Teraz, po kilkudziesięciu latach od momentu, gdy ludzie opuścili tę przestrzeń, rośliny są ciągle odradzającym się i trwałym znakiem ich obecności" - napisał Zbigniew Libera, kurator wystawy.
Po II wojnie światowej w wyniku masowych przesiedleń związanych z przesunięciem granic Polski wielu ludzi zostało zmuszonych do zmiany miejsca zamieszkania. Około 620 tysięcy osób deportowano z terenów Bieszczadów, Beskidu Niskiego, Beskidu Sądeckiego, Pogórza Przemyskiego i Roztocza w trakcie dwóch akcji przesiedleńczych. W pierwszej - zwanej repatriacją ludności ukraińskiej do ZSRR (1944-1946) - wysiedlono 480 tysięcy ludzi, w drugiej, czyli podczas Akcji Wisła (1947-1950) – 140 tysięcy. Opuszczone wsie najczęściej były palone, początkowo przez partyzantów UPA, później przez oddziały Wojska Polskiego.
Karolina Grzywnowicz to artystka multimedialna, autorka projektów interdyscyplinarnych, absolwentka komparatystyki literackiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, stypendystka ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Mieszka i pracuje w Krakowie i Londynie.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek. Ekspozycja będzie czynna do 31 października. (PAP)
abe/ agz/