List Tadeusza Różewicza, modlitewnik należący do Marii Leszczyńskiej - żony Ludwika XV oraz przedstawiające Gdańsk grafiki Bertholda Hellingratha można obejrzeć na wystawie prezentującej najcenniejsze ubiegłoroczne nabytki Biblioteki Gdańskiej PAN.
Ekspozycję, na której prezentowane są najcenniejsze i najciekawsze nowości, w siedzibie biblioteki można oglądać od środy.
W sumie w ubiegłym roku Biblioteka Gdańska PAN pozyskała prawie 18 tys. nowych dokumentów, fotografii, grafik, druków, starodruków, rękopisów, obiektów numizmatycznych, map itp. Większość tych nabytków składających się na zbiory specjalne pochodziła z darów: ok. tysiąca zostało zakupionych.
Znalazł się wśród nich m.in. starodruk z księgozbioru Marii Leszczyńskiej. „Jest to modlitewnik wydany w XVIII w.” – wyjaśniła PAP Marta Pawlik-Flisikowska z Biblioteki Gdańskiej PAN dodając, że modlitewnik został zakupiony na aukcji.
Na ekspozycji obejrzeć można także grafiki autorstwa Bertholda Hellingratha przedstawiające różne zakątki Gdańska, w tym np. Targ Rybny, z przełomu XIX i XX wieku. Zbiory biblioteki wzbogaciły się też o kilka – prezentowanych na wystawie, XVIII-wiecznych map, w tym mapę Królestwa Polski, Księstwa Litwy, Wołynia, Podola i Ukrainy z ok. 1700 roku.
Częścią ekspozycji jest także kilkuzdaniowy list Tadeusza Różewicza do poety Zbigniewa Jankowskiego z 1973 roku.
Jeden z ciekawych druków został zakupiony w ub. roku przez bibliotekę do spółki z czytelnikiem. „Czytelnik ten pisze doktorat z florystyki i wypatrzył w Amsterdamie pochodzący z XVII lub XVIII wieku druk dotyczący anatomii bobra. Zwrócił się do nas z zapytaniem, czy biblioteka nie byłaby zainteresowana kupnem, bo autor tej publikacji był gdańszczaninem” – powiedziała PAP Pawlik-Flisikowska dodając, że biblioteka nie dysponowała w tym czasie odpowiednią sumą, czytelnik dołożył więc połowę wymaganej kwoty.
Jak wyjaśniła Pawlik-Flisikowska, zbiory biblioteczne powiększyły się też w ub. roku o ciekawy zbiór fotografii i dokumentów związanych ze znaną gdańską szkołą – Conradinum. „Są to zdjęcia przedstawiające uczniów i nauczycieli tej szkoły z lat 20. ub. wieku oraz pochodzące z tego samego okresu świadectwa szkolne” – dodała.
Na wystawie obejrzeć można także zbiór kart pocztowych z lat 1900-1960 przedstawiających Sopot oraz gdańskie dzielnice Wrzeszcz, Orunię i Stogi. Ekspozycję uzupełnia też menu obiadowe z rejsu na M/S Piłsudski z 1936 roku z przemówieniem kpt. Mamerta Stankiewicza.
Wystawa czynna będzie w Bibliotece Gdańskiej PAN do 18 marca. (PAP)
aks/ gma/